To atrakcyjna alternatywa dla klasycznych kotłów gazowych. Piece tego typu mają zdolność odzyskiwania energii cieplnej z produkowanych spalin. Przekłada się to na większą skuteczność działania systemu, a także obniżenie kosztów jego eksploatacji. W kotłach kondensacyjnych stosuje się komorę spalania typu zamkniętego. Do wnętrza przedostaje się powietrze z zewnętrz budynku, dzięki czemu cała aparatura zajmuje stosunkowo mało miejsca i z powodzeniem może być wykorzystywana również w mniejszych pomieszczeniach. Ponadto system cechuje się wysokim bezpieczeństwem użytkowania, ponieważ spaliny nie dostają się do wnętrza pomieszczeń. Kotły kondensacyjne nie wymagają dodatkowych kratek wentylacyjnych i sprawdzają się również przy instalacji ogrzewania podłogowego.
Podstawowy podział pieców kondensacyjnych obejmuje gazowe i elektryczne. Ponadto dzieli się je na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Pierwsze odpowiadają tylko za ogrzewanie centralne, a do podgrzewania ciepłej wody użytkowej potrzebny jest zewnętrzny podgrzewacz pojemnikowy. Piece dwufunkcyjne łączą oba aspekty w ramach jednego urządzenia, co jest niezwykle wygodne.
W związku z niepewną sytuacją rynkową oraz z ograniczonymi dostawami poszczególnych surowców energetycznych do Polski, coraz większą popularnością cieszą się piece elektryczne co. Efektywność ich działania można zwiększyć przy jednoczesnej instalacji nowoczesnego pieca oraz fotowoltaiki, co przekłada się również na niższe koszta eksploatacji. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, warto zapoznać się z jego specyfikacją techniczną, funkcjonalnością, a także mocą. Ta ostatnia musi być dostosowana do realnego zapotrzebowania domowników na ogrzewanie domu zapewniające komfort cieplny oraz na ciepłą wodę użytkową. Można to określić m.in. na podstawie historycznych danych. W tym celu warto skontaktować się bezpośrednio ze specjalistami.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl