To urządzenie grzewcze, które wykorzystywane jest w wielu domach jednorodzinnych. Kocioł tego typu przeznaczony jest do ogrzewania wody, która następnie zasila układ centralnego ogrzewania w danej nieruchomości. Alternatywą jest wykorzystanie go tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jak sama nazwa wskazuje, to pracy tego urządzenia niezbędne jest dostarczenie gazu. Jeżeli chce się zwiększyć funkcjonalność kotła, to można zakupić do niego dedykowany podgrzewacz. Wówczas urządzenie będzie pełniło dwie funkcje jednocześnie.
Modele kondensacyjne charakteryzują się większą efektywnością energetyczną od niekondensacyjnych. Jest to związane z tym, że wykorzystują dwa źródła ciepła. Jest ono wytwarzane zarówno podczas procesu spalania gazu, jak i pozyskiwane ze spalin. Dzięki temu można ograniczyć koszty ogrzewania domu nawet o 30%. Wyposażenie kotła jednofunkcyjnego w dodatkowy podgrzewacz i zasobnik wody sprawi, że system będzie kompletny.
Dystrybuowane obecnie kotły gazowe mają różną charakterystykę. Model jednofunkcyjny rekomendowany jest zwłaszcza w przypadku większych domów, w których mieszkają więcej niż trzy osoby. Jest to związane z tym, że model tego typu będzie wydajniejszy w kontekście dostarczenia ciepłej wody do c.o. we wszystkich pomieszczeniach. Jednocześnie pod kątem c.w.u. należy zadbać o wydajny podgrzewacz i duży zasobnik wody. Im więcej łazienek i domowników, tym większy powinien być. Ponadto jednofunkcyjne kotły gazowe kondensacyjne sprawdzają się tam, gdzie w projekcie instalacji uwzględniono cyrkulację wody użytkowej. W ten sposób można ograniczyć straty wody i zmniejszyć rachunki eksploatacyjne. To sprawia, że tego typu kotły mogą być wykorzystywane również w domach energooszczędnych.
Kupując kocioł gazowy jednofunkcyjny, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim w domu należy wygospodarować miejsce na to urządzenie grzewcze oraz dodatkowy zasobnik c.w.u. Ponadto rekomenduje się sprawdzenie, czy model posiada zamkniętą komorę spalania (standard w nowoczesnych modelach) oraz takich aspektów jak: klasa energetyczna kotła, moc kotła, materiał, z którego wykonano wymiennik ciepła, oraz możliwości regulacji ustawień urządzenia. Dokładniejsza analiza pozwoli na dobranie kotła gazowego bezpośrednio do swoich potrzeb oraz charakterystyki domu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl