Do ogrzewania naszego małego domu możemy wybrać różne rozwiązania z całej gamy, dostępnej obecnie na rynku. Tu skupimy się jednak na kotłach gazowych. Ponieważ powierzchnia budynku jest stosunkowo niewielka, nie ma sensu budować dużej kotłowni. Jeśli jednak w domu nie ma takiego pomieszczenia technicznego, kocioł możemy zamontować w łazience lub kuchni albo też zawiesić na ścianie. Możemy go też ukryć za szafką. Pamiętajmy jednak o dostępie dla celów serwisowych. Niektóre nowoczesne modele są wykonane w eleganckiej obudowie ze szkła hartowanego i nie będą wymagały ukrywania. Do ogrzewania naszego domu – jeśli jest on ocieplony - wystarczy już 15 kW mocy grzewczej. Kocioł dostarczy nam też ciepłą wodę użytkową (CWU). Przez jego zakupem dobrze jest sprawdzić, ile tej wody jest on w stanie dostarczyć. Zwykle przyjmuje się, że 4 osobowa rodzina zużywa około 300 l ciepłej wody na dobę.
Ponieważ klimat ociepla się, zimy są raczej łagodne, to do ogrzania małego domu może wystarczyć kocioł o mocy grzewczej 5 kW. Jeśli jednak mieszkamy w górach albo chcemy się zabezpieczyć przez zdarzającymi sie jeszcze mrozami, to zamontujmy kocioł 10 kW. Natomiast jeżeli kocioł ma służyć i do ogrzewania dom i wody użytkowej, wybierzmy kocioł gazowy o mocy 20-24 kW. Umożliwi on nam szybkie podgrzanie wody do temperatury około 40°C. Optymalna moc grzewcza pieca zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. W domu jednorodzinnych zapotrzebowanie na tę moc grzewczą zmienia się dynamicznie, w zależności od pory roku, pory dnia oraz pogody. W praktyce kocioł może pracować w przedziale od 10 do 100% mocy. Jednak, aby zachować wydajność ogrzewania gazowego, kocioł powinien posiadać możliwość płynnej regulacji (modulacji) mocy grzewczej. Regulator w takim kotle ustawia wartość mocy grzewczej (za pomocą regulacji wielkości płomienia) w zależności od zapotrzebowania domu na ogrzewanie (czyli od temperatury na zewnątrz). Istnieją kotły o bardzo szerokim zakresie modulacji mocy, np. 1,9 – 32 kW czyli 6 – 100%. W małym domu dźwięk rozchodzi się bardzo intensywnie. Dlatego przed zakupem kotła gazowego zasięgnijmy informacji na temat jego poziomu hałasu w dB oraz czy posiada on maty wyciszające na obudowie. Te dane techniczne powinny być podane w Internecie na stronie producenta.
Typowo dla małych domów przeznaczone są kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe. Spełniają one jednocześnie 2 funkcje: ogrzewania domu (np. za pomocą kaloryferów czy podłogówki) oraz ogrzewania wody użytkowej (bojlera). Lepsze modele posiadają wbudowany niewielki zasobnik CWU (pojemność od kilku do kilkunastu l), który skraca czas oczekiwana na ciepłą wodę. Zaletą takiej instalacji jest komfort użytkownika: dostępna ilość ciepłej wody zależy jedynie od mocy grzewczej kotła. Jeżeli mamy w łazience wannę i chcemy ją szybko napełniać ciepłą wodą, jak mieszkańcy bloków podłączeni do elektrociepłowni, to moc grzewcza kotła powinna wynosić co najmniej 20 kW. Kotły dwufunkcyjne są stosunkowo tanie w zakupie. Wadą instalacji z tymi kotłami jest to, że jeśli 2 osoby odkręcą kran równocześnie w 2 punktach np. w kuchni i łazience, to wówczas ciepła woda lecąca z kranu bardziej oddalonego od kotła może mieć zbyt niską temperaturę lub nawet będzie zimna. Jeśli ta odległość będzie większa od 7 m, to czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu będzie bardzo długi. Do wad tego typu kotłów można zaliczyć też to, że nie są przystosowane do pełnej współpracy z kolektorami słonecznymi.
Jaki piec gazowy do domu wybrać ?
Jednofunkcyjny piec gazowy służy zasadniczo do ogrzewania domu (grzejnikami lub instalacją podłogową). Natomiast podgrzewanie wody użytkowej odbywa się w osobnym zbiorniku za pomocą wężownicy. Kotły te są tańsze od dwufunkcyjnych. Ilość dostępnej dla użytkowników ciepłej wody zależy tu przede wszystkim od pojemności zbiornika. Może ona wynosić od 80 do 140 l dla zbiorników wiszących (oraz nawet 3000 l dla stojących). W instalacji z takim kotłem można utworzyć pętlę cyrkulacyjną, w której ciepła woda będzie krążyć cały czas i będzie ją można pobierać jednocześnie z kilku kranów. Zaletą tych kotłów jest możliwość optymalnej współpracy z kolektorami słonecznymi oraz rozbudowy instalacji grzewczej. Jednak kotły jednofunkcyjne sprawdzą się lepiej w większym domu.
Kotły gazowe możemy również podzielić na tradycyjne i kondensacyjne. Te drugie są wprawdzie droższe w zakupie, jednak posiadają o wiele wyższą sprawność, bowiem energia cieplna zawarte w spalinach jest odzyskiwana i wykorzystywana do podgrzewania wody. Dlatego inwestycja w nie zwróci się po kilku latach. Inny podział to kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania. W tych pierwszych powietrze dostarczane jest z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, natomiast w tych drugich komorą spalania powietrze jest pobierane z zewnątrz przez specjalny kanał, który odprowadza też spaliny. Kotły z komorą otwarta są tańsze w zakupie oraz instalacji, jednak wymagają nadzoru podczas pracy, co może być kłopotliwe. Poza tym mają mniejszą sprawność. Najnowsze technologicznie są kotły kondensacyjne pulsacyjne. Zamiast tradycyjnego palnika posiadają one komorę spalania, w której następują zapłony gazu z częstotliwością 115 razy na sekundę. Technologia ta została przeniesiona z silników lotniczych. Kotły te posiadają największą wydajność, jednak są bardzo drogie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl