Piec akumulacyjny - czy warto?

 

Jednym z rozwiązań stosowanych w systemach grzewczych są piece akumulacyjne. Warto zastanowić się nad tym, czym się one charakteryzują i w jakich sytuacjach mogą powodować realne oszczędności na ogrzewaniu domu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza obecnie, gdy koszty energetyczne rosną, a sytuacja na rynkach jest niepewna. Sprawdź, czym właściwie jest piec akumulacyjny oraz czy warto w niego zainwestować.

 

Czym jest piec akumulacyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, piec akumulacyjny to taki, który może pobierać i przetrzymywać energię, a następnie oddawać ją w dłuższej perspektywie. Dzięki temu ciepło dostarczane do budynku jest przez całą dobę, a pobór prądu następuje w ściśle ustalonych godzinach. Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców akumulacyjnych. Standardowym i najpopularniejszym rozwiązaniem są piece dynamiczne, które posiadają wentylator. Dzięki temu wewnątrz urządzenia przebiega cyrkulacja powietrza. Modele te pozwalają na lepszą kontrolę parametrów grzania w pomieszczeniach, pomagają w stabilizacji temperatury, a także redukują koszty ogrzewania budynku. Alternatywą pozostają piece akumulacyjne statyczne. W tym wypadku obieg powietrza nie jest wymuszany przez akumulator. Na górze pieca są dedykowane otwory, przez które wydostaje się podgrzane powietrze z pieca, a wszystko odbywa się w ramach zjawiska konwekcji. O ile wciąż pozostają wydajne, o tyle trudniej regulować temperaturę w pomieszczeniu i koszty. Właśnie dlatego modele dynamiczne są chętniej wybierane przez inwestorów, którzy stawiają na piece akumulacyjne.

Jak akumulowana jest energia cieplna?

W piecu akumulacyjnym znajduje się grzałka elektryczna. To ona odpowiada za zmianę energii elektrycznej w cieplną. Następnie jest ona gromadzona w elementach akumulujących, czyli bloczkach z wermikulitu lub magnezytu. Następnie ciepło oddawane jest do grzejników zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników. Do tego niepotrzebna jest kotłownia, ani magazyn na gromadzenie paliwa. Dzięki temu ogrzewanie elektryczne może być jeszcze tańsze. Ogrzewanie akumulacyjne może być strzałem w dziesiątkę i sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji domu. Zwłaszcza gdy ceny prądu szaleją. 


Czy warto w niego zainwestować?

Bez dwóch zdań istnieją sytuacje, w których warto zainwestować w piec akumulacyjny. Będzie on doskonałym wyborem dla osób, które rozliczają się z dostawcą energii w ramach taryfy dwustrefowej. Wówczas w określonych godzinach nocnych lub nocnych i weekendowych opłata za 1 kWh energii jest niższa. Urządzenie można ustawić w ten sposób, aby maksymalny pobór energii następował w godzinach niższej stawki, a następnie ciepło było oddawane przez całą dobę. Takie podejście przekłada się na realne oszczędności w zakresie ogrzewania domu, czy też podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wbrew pozorom systemy grzewcze oparte o piece akumulacyjne mogą być naprawdę wydajne. Kluczem jest dobranie rozwiązań o mocy, która zapewni wygodne funkcjonowanie w danym budynku, a także pomoże zadbać o komfort cieplny domowników. Rodzaje ogrzewania zawsze powinny być dobierane do realnych potrzeb inwestora i specyfiki budynku

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl