Wady i zalety ogrzewania kominkowego

Podstawowym medium dostarczanym do budynku mieszkalnego jest ciepło. Każdy budynek wymaga bowiem dostarczenia energii cieplnej do pomieszczeń, w celu zapewnienia odpowiednio wysokiej temperatury w ich wnętrzach. Temperatura ta powinna być na tyle wysoka, aby zapewniać komfort cieplny osobom przebywającym w pomieszczeniach. Zwykle dąży się do tego, aby odbywało się to przy, możliwie najmniejszych, nakładach finansowych, pamiętając również o zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowania urządzeń grzewczych.


Z tego powodu, już przed rozpoczęciem budowy domu, inwestorzy zastanawiają się nad wyborem rodzaju ogrzewania. Podstawową kwestią jest zadecydowanie czy dom będzie ogrzewany miejscowo, czy centralnie, a także jakich urządzeń będzie się do tego używało i jakim paliwem urządzenia te będą zasilane. Są to bardzo ważne decyzje, ponieważ mają znaczący wpływ na zakres robót i wydatków w nowobudowanym obiekcie. Coraz częściej wybieranym urządzeniem grzewczym w nowopowstających budynkach jest kominek, będący uzupełnieniem systemu grzewczego opartego na innym źródle ciepła lub stanowiący jedyne źródło ciepła, co ma miejsce przeważnie w budynkach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Ponadto może on pełnić również funkcję wizualną (w zależności od stylizacji element zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego wystroju wnętrz). Z reguły obecnie dąży się do połączenia obydwu tych funkcji, w wyniku czego rola kominka znacząco wzrasta na tle innych elementów budynku.


Należy zdać sobie sprawę z tego, że nowobudowane obiekty charakteryzują się dużo mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu do domów wybudowanych dawniej, wobec czego systemy ogrzewania kominkowego budowane obecnie mogą działać o wiele efektywniej niż miało to miejsce dawniej. Oczywiście jest to możliwe wyłącznie w przypadku właściwego zaprojektowania systemu, doboru jego elementów oraz profesjonalnego i starannego wykonania systemu, z wszelkimi zasadami sztuki budowlanej i kominiarskiej, a także zachowaniem właściwych przepisów i norm. Kominek w ogrzewaniu domu może pełnić funkcję miejscowego źródła ciepła, ogrzewając pomieszczenie w którym się znajduje lub być częścią systemu centralnego, dostarczającego ciepło lub ciepłą wodę również do pomieszczeń w których nie znajduje się kominek. W podjęciu decyzji o wyborze systemu grzewczego domu z pewnością pomoże inwestorowi Analiza wad i zalet ogrzewania kominkowego.

 

Zalety:

  •  Brak kosztów związanych z wykonaniem instalacji rozprowadzającej ciepło

W przypadku stosowania kominka wyłącznie jako miejscowego źródła ciepła niema potrzeby wykonywania instalacji doprowadzającej ciepło, z tego źródła do innych pomieszczeń, jak byłoby w przypadku ogrzewania centralnego. Dzięki temu użytkownik nie ponosi kosztów związanych z zakupem elementów instalacji, czyli przede wszystkim orurowania oraz kosztów jej wykonania, które zwykle są znaczne. Pod tym względem kominkowe ogrzewanie miejscowe jest więc tańsze od centralnego, wykorzystującego jakiekolwiek źródło ciepła

  •  Wysoka sprawność przekazywania ciepła

Ogrzewanie centralne wymaga przesyłania medium obiegowego z kotłowni do ogrzewanych pomieszczeń. Przesył ten obaczony jest stratami, a więc część wytworzonej energii jest tracona w czasie przesyłu. Problem ten nie istnieje w przypadku kominkowego ogrzewania miejscowego, ponieważ ciepło nie zostaje tu nigdzie przesyłane, tylko ogrzewa pomieszczenie bezpośrednio po wytworzeniu. Przenosi się to oczywiście bardzo korzystanie na oszczędności paliwa, ponieważ, w przypadku ogrzewania centralnego, należy go zużyć więcej, aby pokryć straty przesyłania ciepła.

  •  Umiejscowienie kominka

Kominek umieszcza się w ogrzewanym pomieszczeniu, a więc nie jest konieczne wygospodarowanie w domu dodatkowego pomieszczenia (kotłowni), jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania centralnego. Ponadto może on charakteryzować się mniejszymi rozmiarami od kotła c.o. oraz pełnić znakomity element wystroju wnętrz, stwarzający wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych.

  •  Korzyści aranżacyjne

Kominki ostatnimi czasy zyskują na popularności również dzięki dużej możliwości wkomponowania ich w wystrój pomieszczenia. W odpowiedniej aranżacji mogą one stanowić bardzo ciekawy i nawet centralny element pokoju. Poza tym, dla wielu użytkowników, mogą one powodować zwiększenie komfortu przebywania w pomieszczeniu.

 

  •  Małe oddziaływanie usterkowości

Przy ogrzewaniu centralnym, w przypadku zaistnienia usterki, utrudniającej lub uniemożliwiającej pracę kotła, problem z ogrzewaniem, w większości przypadków, będzie dotyczył wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Usterka kominka w ogrzewaniu miejscowym będzie dotyczyła natomiast tylko pomieszczenia w którym on pracuje, a więc skutki takiej usterki będą znacznie łagodniej odczuwalne.

  • Brak problemów eksploatacyjnych występujących w przypadku ogrzewania centralnego

Ponieważ w kominkowym ogrzewaniu miejscowym nie występuje instalacja dystrybuująca ciepło, to nie występują również, związane z taką instalacją problemy i usterki, do których należą m.in. konieczność odpowietrzania oraz uzupełnianie ubytków wody w instalacji. W efekcie tego użytkownik kominka nie jest narażony na koszty związane z usuwaniem problemów występujących w takiej instalacji.

  •  Możliwość ogrzewania kilku pomieszczeń naraz oraz przygotowania c.w.u.

Oprócz, wspomnianych wcześniej, korzyści ogrzewania kominkowego urządzenie to daje możliwość zwiększenia zakresu swojego działania, poprzez stworzenie tzw. systemu DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza), dzięki któremu ciepło wytwarzane przez kominek może docierać również do innych pomieszczeń. Kominek można również wykorzystać do wspomagania cieczowego c.o. oraz systemu przygotowania c.w.u. Wykorzystuje się do tego tzw. kominki z płaszczem wodnym.

 

Wady:

  • Ograniczenie powierzchni użytkowej pomieszczenia

Kominek umiejscawia się w pomieszczeniu które ma być ogrzewane. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie dla niego wystarczającego i odpowiedniego miejsca. Dzieje się to kosztem ograniczenia przestrzeni użytkowej pokoju. Problem ten jest nieodczuwalny w przypadku ogrzewania centralnego, w którym kocioł grzewczy znajduje się w kotłowni, a w pomieszczeniu ogrzewanym obecny jest zwykle jedynie grzejnik i rury doprowadzające do niego ciepłą wodę, lub nawet brak jest tego jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe.

  •  Konieczność składowania paliwa w pobliżu kominka lub niedogodności w jego dostarczaniu

Tak jak w powyższym przypadku, często bywa korzystne wydzielenie miejsca na opał, czyli paliwo dla kominka, w pomieszczeniu w którym się on znajduje. Jest to wygodne, ponieważ dzięki temu nie trzeba często donosić opału, szczególnie jeśli czynność ta jest problematyczna. Miejsce na opał dodatkowo ogranicza przestrzeń użytkową lokalu.

  •  Obecność zanieczyszczeń w pomieszczeniu ogrzewanym

Obecność kominka w pomieszczeniu ogrzewanym może spowodować przedostawanie się ubocznych produktów spalania, takich jak popiół i spaliny do pomieszczenia, co niekorzystnie wpływa na estetykę pomieszczenia oraz samopoczucie przebywających w nim osób. Ponadto opał składowany w pobliżu kominka również może być powodem zanieczyszczenia pomieszczenia. Problem ten nie występuje w ogrzewaniu centralnym, gdzie piec znajduje się w kotłowni.

  •  Niewygoda spowodowana koniecznością dostarczania paliwa

Bardzo dużą niedogodnością jest konieczność samodzielnego dokładania opału do kominka. W odróżnienia od kotłów centralnego ogrzewania nie są one wyposażone w automatykę tego procesu (z wyjątkiem kominków gazowych), wobec czego opał trzeba dokładać stosunkowo często. Jest to tym bardziej niewygodne w przypadku gdy opał składowany jest w innym pomieszczeniu i trzeba go stamtąd samodzielnie dostarczyć. W ogrzewaniu centralnym jest tylko jeden piec, dodatkowo zwykle wyposażony w automatyczny podajnik, dzięki czemu nie jest to tak kłopotliwe.

  •  Brak automatyki i sterowania

Kominki nie są zaopatrzone w automatyczne podajniki opału oraz sterowniki zarządzające ich pracą, jak ma to miejsce w kotłach centralnego ogrzewania. Efektem tego jest konieczność samodzielnego dokładanie paliwa i robienia tego w stosunkowo krótkich odstępach czasu. Wobec tego czasem następuje sytuacja niedogrzania, szczególnie porannego, spowodowana tym, że dołożonego wieczorem opału nie wystarczyło na całonocne ogrzewanie pomieszczenia.

  • Niebezpieczeństwo eksploatacji

Ponieważ kominek znajduje się w pomieszczeniu, w którym przebywają stale domownicy, występuje niebezpieczeństwo zaczadzenia, które jest niższe w przypadku ogrzewania centralnego.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica i Radosław Turski

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Foto MK Sp.z o.o.