Od początku 2022 roku w Polsce, podobnie jak w całej UE, obowiązują postanowienia Ekoprojektu. Jest to dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która „polega na uwzględnieniu aspektów środowiskowych podczas projektowania produktu, aby miał jak najmniejszy wpływ na środowisko w całym cyklu życia”. W praktyce chodzi o ograniczenie zmian klimatycznych poprzez obniżanie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększanie wykorzystywania energii odnawialnej. Ekoprojekt wymaga, aby nowoczesne kotły i miejscowe ogrzewacze powietrza (w Dyrektywie termin ten oznacza: piece, kominki i kuchnie na paliwa stałe) posiadały wysoką sezonową efektywność energetyczną oraz niski stopień emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania. Konkretne wartości są następujące:
Kominki opalane drewnem znajdują się w drugiej grupie urządzeń. Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń to wyrażony w procentach stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie, zapewnione przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń opalany paliwem stałym, w odniesieniu do rocznego zużycia energii, wymaganej do zaspokojenia potrzeb. W praktyce wartość „≥ 65%” oznacza, że sprawność cieplna kominka musi być ≥ 75%. Pozostałe wymagania to ograniczenia emisji:
Spełnienie wymagań Ekoprojektu w praktyce oraz przepisy antysmogowe
Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce mogą być sprzedawane tylko takie kominki, które spełniają wymagania Ekoprojektu. Urządzenia te są oznaczone specjalnym piktogramem. Do zmian wprowadzonych Dyrektywą branża grzewcza przygotowywała się już od dawna i polscy producenci kominków zaczęli wytwarzać tylko urządzenia ekologiczne. Jednak na naszym rynku sprzedawane są różne urządzenia, dlatego przed zakupem kominka warto upewnić się, że jego producent deklaruje zgodność urządzenia z wymaganiami Ekoprojektu.
Nowoczesny kominek zgodny z Ekoprojektem może być wyposażony w następujące rozwiązania technologiczne:
W kominku powinniśmy palić drewnem dobrze wysuszonym, czyli sezonowanym. Drzewo zaraz po ścięciu zawiera od 50% do 70% wody i dlatego nie nadaje się do spalania. Daje mało ciepła, za to dużo dymu, który osadza się w przewodach kominowych, zanieczyszcza powietrze i jest widoczny na zewnątrz. Dlatego drewno kominkowe należy sezonować tak, aby jego wilgotność spadła do 15%...20%. Czas sezonowania zależy od gatunku drewna oraz miejsca i sposobu suszenia (najlepiej porąbane na szczapy, w miejscu zadaszonym o dobrej cyrkulacji powietrza). W przypadku drzew iglastych wynosi on 1 rok, natomiast liściastych 1,5...2,5 roku. Jednak spalanie drewna iglastego jest odradzane. Zawiera ono dużo żywicy, która w trakcie spalania powoduje strzelanie i zanieczyszczanie otoczenia trudnymi do usunięcia plamami. Ponadto powstaje dużo dymu i sadzy. Dlatego w kominkach powinniśmy spalać drewno pochodzące z drzew liściastych. Według specjalistów najlepszym i najbardziej ekologicznym gatunkiem drewna opałowego jest grab, ze względu na najlepszą kaloryczność oraz bardzo powolne spalanie przy niewielkim płomieniu. Pozostałe zalecane gatunki to dąb, jesion, buk oraz brzoza. W żadnym wypadku zaś nie wolno palić w kominku śmieciami.Posiadacze kominków, które nie spełniają wymagań Ekoprojektu, muszą podjąć odpowiednie działania, aby dostosować się do nowych regulacji unijnych. Ponadto w Polsce lokalne uchwały antysmogowe, wprowadzane osobno w każdym województwie określają, kiedy można palić w kominku na drewno. Zakres zakazów różni się w zależności od regionu. W obszarach najbardziej dotkniętych problemem smogu używanie pieców czy kominków jest ograniczone lub nawet całkiem zakazane w pewnych dniach, głownie tych, w których dopuszczalne normy emisji zostają przekroczone. Za zanieczyszczanie powietrza kopcącymi piecami i kominkami grozi wysoka grzywna – w niektórych przypadkach nawet do 5 tys. zł. Dlatego właściciele kominków powinni dokładne zapoznać się z przepisami antysmogowymi obowiązującymi w ich miejscu zamieszkania.
Całkowity zakaz używania palenia drewnem w Krakowie i próba jego złagodzenia
Smog w Krakowie jest już znany od dawna w całej Polsce. Główne przyczyny tego zjawiska to: niekorzystne położenie miasta w dolinie Wisły (otoczenie z 3 stron wzniesieniami, przez co zanieczyszczone powietrze utrzymuje się nad miastem), zabudowanie korytarzy powietrznych (które przedtem pozwalały wywiewać część zanieczyszczeń z miasta i nawiewać do niego świeże powietrze), zanieczyszczenia pochodzenia komunikacyjnego i przemysłowego (duża ilość samochodów, działa kilka elektrowni i zakładów przemysłowych), emisja napływowa z okolicznych terenów oraz spalanie niskiej jakości węgla w piecach. We wrześniu 2019 r. weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa dla Krakowa, wprowadzająca zakaz palenia węglem i drewnem na terenie miasta. Obejmuje on między innymi nawet najnowocześniejsze kominki. Jednak pomimo tego Straż Miejska wciąż odnotowuje przypadki palenia węglem i drewnem W sierpniu 2023 Sejmik Małopolski odrzucił obywatelski projekt złagodzenia uchwały antysmogowej. Autor projektu chciał, aby w Krakowie powinno być dozwolone palenie suchym drewnem, tak jak w UE. Argumentował, że drewno, czyli biomasa, to odnawialne źródło energii, które powinno być promowane, a nie zakazane. Jednak zarząd województwa małopolskiego był za odrzuceniem projektu uchwały, ponieważ dokument naruszał zapisy ustawy o ochronie środowiska. Natomiast przedstawiciel organizacji Polski Alarm Smogowy stwierdził, że uchwała antysmogowa przynosi pozytywne efekty – przed jej wprowadzeniem było 120 dni z przekroczoną normą emisji pyłów, zaś obecnie zaledwie 40 dni. Te pozytywne efekty potwierdzili też krakowscy lekarze oraz mieszkańcy miasta. Projekt uchwały łagodzącej przepisy antysmogowe przepadł w trakcie głosowania.
Podsumowanie
Obecnie używanie ekologicznych kominków opalanych drewnem nie jest zakazane w Unii Europejskiej i nic nie wskazuje, aby tak się stało w najbliższych latach. Obowiązujące w UE priorytety często ulegają zmianie – np. jeszcze do niedawna niektóre państwa członkowskie wskazywały, że paliwem przyszłościowym jest gaz, jednak obecnie intensywnie promują urządzenia grzewcze na biomasę. W odróżnieniu od np. instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła zasilanej z sieci energetycznej, kominki opalane drewnem stanowią niezależne i pewne źródło ogrzewania. Nowoczesne kominki ekologiczne, spełniające wymagania Ekoprojektu i opalane odpowiednim drewnem, spełniają wysokie wymagania dotyczące wysokiej efektywności energetycznej oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Jednak musimy pamiętać, że oprócz regulacji unijnych w Polsce obowiązują także lokalne uchwały antysmogowe, które zakazują używania kominków – nawet tych ekologicznych – w pewnie dni lub nawet całkowicie. Za złamanie zakazu grożą wysokie kary.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl