Kominek z płaszczem wodnym to rodzaj wkładu kominkowego. Technologia płaszcza wodnego od lat stosowana jest w przemyśle, a od jakiegoś czasu umiejętnie została zaadaptowana na potrzeby domowych rozwiązań grzewczych. Płaszcz wodny to nic innego jak osłona składająca się z podwójnych ścianek. Pomiędzy tymi ściankami cyrkuluje woda, która jest ogrzewana, a następnie wykorzystywana jest dalej.
W przypadku tego rozwiązania rolę czynnika grzewczego pełni woda, która znajduje się dookoła paleniska. Jest ona podgrzewana przez spaliny, które powstają w procesie spalania się drewna w kominku. Następnie ciepło odbierane jest w odbiorniku, a woda rozprowadzana jest systemem rur po instalacji centralnego ogrzewania (do tradycyjnych kaloryferów lub ogrzewania podłogowego). To jednocześnie bezpieczne, estetyczne i wydajne energetyczne rozwiązanie dla świadomych klientów.
Oczywiście każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. Podstawowe zalety kominka z płaszczem wodnym to przede wszystkim wysoka wydajność. Sprawność urządzenia przekracza nawet 80%, co jest wynikiem wyraźnie lepszym, niż w przypadku zwykłych kominków. Ponadto właściwie eksploatowany kominek z płaszczem wodnym pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z ogrzaniem nieruchomości. Urządzenie może być wykorzystywane do centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Wśród wad wymienia się konieczność stałej obsługi urządzenia, wygospodarowania przestrzeni na składowanie opału oraz potencjalne trudności w montażu. Właśnie dlatego za montaż i rozruch urządzenia powinien odpowiadać branżowy specjalista.
Obecnie kominek z płaszczem wodnym znajduje szerokie zastosowanie w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Jego atutem jest to, że nie podgrzewa tylko ograniczonej przestrzeni, a całą nieruchomość. Odpowiednio dobrane parametry urządzenia sprawią, że dzięki niemu zapewnisz sobie komfort cieplny w różnych pomieszczeniach. Kominek z płaszczem wodnym może pełnić rolę głównego lub pomocniczego źródła ciepła. Z powodzeniem można instalować go w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, gabinetach czy też w prestiżowych obiektach noclegowych (np. domkach).
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl