Czyszczenie szyby kominkowej przeprowadza się na wychłodzonej instalacji. W związku z tym odczekaj odpowiedni okres czasu. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko poparzenia się, a przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych będzie prostsze. W przypadku bardzo dużych zabrudzeń i smolistego nalotu możesz skorzystać z wysokoprocentowego alkoholu. Tu doskonale sprawdza się biopaliwo, które ma w sobie aż 98% alkoholu etylowego i jest relatywnie tanie. Oczywiście pamiętaj o tym, aby nałożyć rękawiczki ochronne, aby nie doszło do podrażnień skóry dłoni. Rekomendujemy spryskanie preparatem szyby i odczekanie kilku minut. Następnie przeciera się szybę delikatną ściereczką, która jej nie zarysuje.
Wśród domowych sposobów wymienia się również mieszankę wody i octu spirytusowego w proporcjach 1:1. Jeżeli jednak zabrudzenia są zbyt trudne do usunięcia, to zwiększ ilość octu w tej mieszance. Następnie nakładają ją na szybę za pomocą spryskiwacza. Zostaw na jakiś czas i przetrzyj szybę ręcznikiem papierowym. W ten sposób poradzisz sobie z wieloma uporczywymi zabrudzeniami. Do innych rekomendowanych środków tworzonych w domowym zaciszu należą m.in.: amoniak, ocet i soda oczyszczona oraz popiół z wodą. Przygotowanie tej ostatniej mieszanki jest jednak pracochłonne i wymaga dużej uwagi. Jeżeli w przygotowanej papce znajdą się zbyt duże drobinki drewna lub innych zanieczyszczeń, to pomogą porysować szybę.
W kontekście dbania o odpowiedni stan techniczny i wizualny szyby kominkowej ważne jest nie tylko jej dokładne czyszczenia. Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej regularności. Powierzchowne zabrudzenia dużo łatwiej usunąć niż te, które pozostają na szkle od dłuższego czasu. W związku z tym postaw na cykliczne czyszczenie szyby oraz pozostałych elementów kominka, w tym m.in. paleniska. Gromadzące się w nich zanieczyszczenia sprzyjają zabrudzeniu szyby kominkowej. Warto postawić na prewencję i w miarę możliwości zredukować takie zjawisko. Jeżeli zabrudzenia nie schodzą domowymi sposobami, to warto rozważyć inwestycję w specjalistyczne środki chemiczne do pielęgnacji kominków. Znajdziesz je w dobrze zaopatrzonych sklepach.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl