Zapewnienie wystarczającej ilości powietrza do spalania w kominku jest warunkiem, bez którego spełnienia nawet najdokładniej wybudowany kominek i odpowiednie drewno nie zagwarantują dobrego działania kominka — zarówno otwartego jak i zamkniętego.
Kominki za paleniskami zamkniętymi potrzebują tylko ok. 6-8 m3. Kominek otwarty wysysa w ciągu godziny kilkanaście razy więcej powietrza niż kubatura pomieszczenia, w którym się znajduje, potrzebuje on bowiem dużo tlenu — zużywa ok. 200 - 1000 m3 powietrza w ciągu godziny.
Kominek otwarty podczas palenia zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska. Zatem im większe pole przekroju otworu, tym więcej powietrza z pomieszczenia zostaje wciągnięte do komina.
Na ilość pobieranego powietrza wpływ ma wielkość i konstrukcja komory paleniskowej oraz usytuowanie budynku w terenie, obciążenie wiatrem, wysokość i przekrój kanału dymowego w kominie.
Kilkanaście lat temu, kiedy domy nie były tak szczelne jak dziś problem był mniejszy. Pewna ilość świeżego powietrza dostawała się do domu w sposób naturalny — poprzez nieszczelności w drzwiach i w oknach. Powodowało to jednak powstawianie nieprzyjemnych przeciągów.
Obecnie buduje się domy w technologii bardzo szczelnej. I pojawia się poważny problem szczególnie w przypadku kominków otwartych. Wykorzystując tlen z pomieszczenia, mogą spowodować powstanie silnego podciśnienia, co z kolei spowoduje problemy z ciągiem kominowym, utrzymaniem ognia, a nawet cofaniem się dymu na pomieszczenie. Dlatego też konieczne jest doprowadzenie do kominka świeżego powietrza z zewnątrz.
Pomimo że zużycie powietrza podczas spalania we wkładach i kasetach kominkowych jest znacznie mniejsze, również w tym przypadku zaleca się doprowadzenie powietrza do paleniska. Coraz częściej urządzenia te są wyposażone we wloty powietrza do paleniska, do których podłącza się powietrze z zewnątrz.
Na miejsce usytuowania czerpni powietrza do kominka istotny wpływ ma kierunek wiatru i jego siła. Budynek, który stoi na drodze wiatru, jest poddawany nadciśnieniu i podciśnieniu. Czerpnie powietrza montujemy w nadciśnieniu — powinna być umieszczona od strony dominujących wiatrów. W innych miejscach może wysysać spaliny, utrudniać rozpalenie w kominku, doprowadzić do zadymienia całego budynku.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja (MK). Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.