Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest odpowietrzenie grzejnika? O ile w modelach z odpowietrznikami jest to relatywnie proste, o tyle nieco bardziej skomplikowane prace musisz wykonać w modelach, które tego elementu nie posiadają. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób zadbasz o optymalne działanie układu grzewczego oraz o redukcję kosztów utrzymania nieruchomości. Sprawdź, w jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika.

Na czym polega odpowietrzanie grzejników?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kaloryferów, które nie są wyposażone w odpowietrzniki. Warto więc wiedzieć, jak poradzić sobie z konkretnym typem. Na początku skupimy się na grzejnikach żeliwnych i aluminiowych. Żeliwne to najczęściej stare modele, które od lat użytkowane są w blokach mieszkalnych i biurach. Modele aluminiowe są nowsze, jednak też nie muszą posiadać odpowietrznika.

Przygotowania zacznij od skompletowania narzędzi, czyli dwóch płaskich kluczy pasujących do śrub, miski oraz ścierki. Kolejnym krokiem jest ustawienie termostatu w pozycji 0, aby odciąć dopływ wody do grzejnika. W kolejnym kroku miskę ustaw pod śrubą, która znajduje się bezpośrednio pomiędzy termostatem a wlotem wody do kaloryfera. Jednym z kluczy odkręć śrubę bliżej kaloryfera, jednocześnie drugim kluczem blokując śrubę za zaworem termostatu. Pracuj z wyczuciem, aż usłyszysz syczenie charakterystyczne dla powietrza uchodzącego z grzejnika. Gdy pojawi się woda i syczenie ustanie, dokręć śrubę. Na tym kończy się odpowietrzanie kaloryferów tego typu.

Dlaczego warto to zrobić?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto odpowietrzyć grzejniki. Przede wszystkim w ten sposób zapewnisz sobie równomierne nagrzewanie się tych urządzeń i oddawanie ciepła do pomieszczeń. Przy zapowietrzonych grzejnikach trudno o utrzymanie komfortu cieplnego we wnętrzach lub wiążę się to z dużymi kosztami. Ponadto zapowietrzone kaloryfery są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, które mogą powodować dodatkowe wydatki. Jeżeli problem wystąpi w okresie zimowym, to wpływa to na pogorszony komfort codziennego życia domowników. Aby unikać zapowietrzania się grzejników, warto po sezonie grzewczym pozostawić je odkręcone. Zakręcenie termostatu na pozycję 0 zwiększa ryzyko występowania tego problemu. W większości przypadków z odpowietrzaniem grzejników poradzisz sobie we własnym zakresie. Jeżeli masz z tym kłopot, to warto skorzystać z usług zaufanego hydraulika. Wiele wspólnot mieszkaniowych ma podpisane umowy z firmami świadczącymi tego typu usługi.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl