Rodzaje i podział grzejników

System grzewczy w domu lub w mieszkaniu może posiadać różne elementy.

Oczywiście jednym z podstawowych wyborów są grzejniki, do których tłoczona jest ciepła woda. Następnie oddają one ciepło do danego pomieszczenia. Tak to działa w dużym uproszczeniu, a końcowym efektem procesu jest zagwarantowanie użytkownikom komfortu cieplnego. Przed zakupem systemu, warto zastanowić się nad tym, jakie są rodzaje grzejników i jak wygląda ich podział. 

Podstawowe podziały grzejników pokojowych

Podziału grzejników dokonuje się pod kątem wybranego parametru. Podstawowym z nich jest materiał, z którego wykonano te produkty. Biorąc to pod uwagę, grzejnik może być: żeliwny, stalowy, miedziany czy też aluminiowy. Kolejny podział dotyczy sposobu podłączenia grzejnika do instalacji grzewczej. Wyróżnia się podłączenia: krzyżowe, boczne i dolne. Użytkownik powinien zwrócić również uwagę na sposób przekazywania ciepła przez urządzenie. Ten podział obejmuje grzejniki: konwektorowy, członowy i płytowy. Ze względu na metodę zasilania, wyróżnia się typy grzejników: wodne, mieszane i elektryczne modele. Ostatnim z popularnych aspektów w zakresie klasyfikowania popularnych kaloryferów jest ich wygląd. Na rynku znajduje się szeroki wybór. Podział grzejników ze względu na najpopularniejsze z nich to: tradycyjne, ozdobne/ grzejniki dekoracyjne, kanałowe, narożne i drabinkowe Niektórzy zwracają również uwagę na przeznaczenie kaloryfera. Wpływa to nie tylko na jego kształt, ale również moc grzejnika. Nieco inne parametry powinny mieć modele łazienkowe i pokojowe, a inne te, które wykorzystywane są w innych domowych i biurowych przestrzeniach. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą, ponieważ wybór grzejnika ma duże znaczenie. Wpłynie to na skuteczność działania systemu grzewczego, komfort użytkowników oraz koszty eksploatacyjne.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika do ogrzewania domu ?

Wybór grzejników w domu powinien być poprzedzony dokładną analizą. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, które producenci oferują i nie jest trudno o popełnienie błędu. Pod uwagę weź m.in.:

  • miejsce instalacji grzejnika;
  • położenie budynku na obszarze Polski (wpływa na temperaturę);
  • pożądaną temperaturę wody grzewczej;
  • warunki wietrzne i możliwości zabudowy;
  • rodzaj kondygnacji;
  • moc grzejnika;
  • jakość produkcji;
  • materiały. 
    

Następnie wybierz systemy, które będą wystarczające do kubatury budynku oraz danych pomieszczeń. Np. w łazience o powierzchni 6 m2 musisz wybrać kaloryfer, którego moc będzie większa lub równa 600 W. Dobre obliczenia należy wykonać pod kątem każdego z pomieszczeń osobno. Jeżeli pokój jest duży, to niezbędne może być zamontowanie więcej niż jednego grzejnika. Dzięki temu zadbasz o komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie. Pamiętaj też o tym, aby postawić na dobrą izolację budynku, a także szczelne okna. Im mniejsze straty ciepła, tym lepiej.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl