Oczywiście jednym z podstawowych wyborów są grzejniki, do których tłoczona jest ciepła woda. Następnie oddają one ciepło do danego pomieszczenia. Tak to działa w dużym uproszczeniu, a końcowym efektem procesu jest zagwarantowanie użytkownikom komfortu cieplnego. Przed zakupem systemu, warto zastanowić się nad tym, jakie są rodzaje grzejników i jak wygląda ich podział.
Podziału grzejników dokonuje się pod kątem wybranego parametru. Podstawowym z nich jest materiał, z którego wykonano te produkty. Biorąc to pod uwagę, grzejnik może być: żeliwny, stalowy, miedziany czy też aluminiowy. Kolejny podział dotyczy sposobu podłączenia grzejnika do instalacji grzewczej. Wyróżnia się podłączenia: krzyżowe, boczne i dolne. Użytkownik powinien zwrócić również uwagę na sposób przekazywania ciepła przez urządzenie. Ten podział obejmuje grzejniki: konwektorowy, członowy i płytowy. Ze względu na metodę zasilania, wyróżnia się typy grzejników: wodne, mieszane i elektryczne modele. Ostatnim z popularnych aspektów w zakresie klasyfikowania popularnych kaloryferów jest ich wygląd. Na rynku znajduje się szeroki wybór. Podział grzejników ze względu na najpopularniejsze z nich to: tradycyjne, ozdobne/ grzejniki dekoracyjne, kanałowe, narożne i drabinkowe Niektórzy zwracają również uwagę na przeznaczenie kaloryfera. Wpływa to nie tylko na jego kształt, ale również moc grzejnika. Nieco inne parametry powinny mieć modele łazienkowe i pokojowe, a inne te, które wykorzystywane są w innych domowych i biurowych przestrzeniach. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą, ponieważ wybór grzejnika ma duże znaczenie. Wpłynie to na skuteczność działania systemu grzewczego, komfort użytkowników oraz koszty eksploatacyjne.
Wybór grzejników w domu powinien być poprzedzony dokładną analizą. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, które producenci oferują i nie jest trudno o popełnienie błędu. Pod uwagę weź m.in.:
Następnie wybierz systemy, które będą wystarczające do kubatury budynku oraz danych pomieszczeń. Np. w łazience o powierzchni 6 m2 musisz wybrać kaloryfer, którego moc będzie większa lub równa 600 W. Dobre obliczenia należy wykonać pod kątem każdego z pomieszczeń osobno. Jeżeli pokój jest duży, to niezbędne może być zamontowanie więcej niż jednego grzejnika. Dzięki temu zadbasz o komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie. Pamiętaj też o tym, aby postawić na dobrą izolację budynku, a także szczelne okna. Im mniejsze straty ciepła, tym lepiej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl