Jak zadbać o centralne ogrzewanie po zimie ?

Za Tobą kolejny okres grzewczy? Zależy Ci na tym, aby centralne ogrzewanie zachowało wysoką sprawność również na kolejną zimę? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja układu na wiosnę. Jeżeli to zaniedbasz, to jesienią może czekać Cię dużo więcej pracy i możesz ponieść większe koszty związane z przygotowaniem układu centralnego ogrzewania do pracy. Sprawdź, jak sprawnie i skutecznie zrobić to już wiosną. 

Sezon grzewczy się kończy i co dalej?

Zakończenie sezonu grzewczego oznacza, że po kilku miesiącach intensywnej pracy instalacja centralnego ogrzewania w Twoim budynku może trochę odetchnąć. Dla Ciebie jednak to nie czas na odpoczynek. Po wyłączeniu centralnego ogrzewania należy przeprowadzić dokładne oględziny instalacji, wyczyścić ją oraz odpowiednio zakonserwować. W ten sposób zredukuje się zjawisko korozji poszczególnych elementów układu oraz zadba się o jego wysoką sprawność już na kolejny sezon zimowy. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych, które warto wykonać. 

Stosowanie preparatów ochronnych 

Żywotność układu centralnego ogrzewania można zwiększyć poprzez stosowanie dedykowanych preparatów ochronnych. Podstawowym wyborem powinny być środki zapobiegające korozji. Należy dopasować je bezpośrednio do materiału, z którego wykonano elementy układu, oraz do stopnia jego zabrudzenia. Dobrym wyborem są profesjonalne środki chemiczne zawierające w swoim składzie fosforany. Nie tylko zabezpieczą przed korozją, ale również skutecznie usuną niewielkie zabrudzenia w postaci kurzu czy tłuszczu. 

Przeprowadzenie oględzin 

Po każdym sezonie grzewczym należy przeprowadzić dokładne oględziny widocznych elementów instalacji. Weryfikuje się je pod kątem ewentualnych mikrouszkodzeń. Grzejniki oraz inne elementy powinny znajdować się w bardzo dobrym stanie technicznym. Po zimie należy je dokładnie oczyścić i jeżeli to niezbędne, to uzupełnić powłokę malarską. Jeżeli zauważysz jakieś nieprawidłowości, to fachowe prace naprawcze powinny być przeprowadzone tak szybko, jak to możliwe. 

Dokładne czyszczenie instalacji

Przez cały okres występujący pomiędzy sezonami grzewczymi należy dbać o czystość widocznych elementów układu. Grzejniki i rury powinny być czyszczone z kurzu i innych zabrudzeń. Wpływa to nie tylko na ich estetykę, ale również na jakość powietrza, którym się oddycha. Ponadto duża warstwa zabrudzeń może niekorzystnie wpływać na wydajność systemu ogrzewania w kolejnym sezonie grzewczym. W ramach prac serwisowych i konserwacyjnych sprawdza się również m.in. jakość wody w układzie oraz odpowietrza się grzejniki. Zakres prac należy dopasować do danej sytuacji. Większość z nich z powodzeniem wykonasz we własnym zakresie.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl