Ciepło i sucho - wybieramy grzejniki łazienkowe

Jak dobrać grzejnik?


Kiedy zdecydowaliśmy, że zależy nam jednak na ciepłej, przytulnej łazience, musimy zastanowić się w jaki sposób dobrać do niej odpowiedni grzejnik. Niestety nie jest to wybór ograniczający się do koloru czy wielkości.

Po pierwsze: potrzebujemy określonej mocy cieplnej. A dokładniej, powinniśmy wiedzieć jaka moc cieplna będzie nam potrzebna. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie w pokojach to około 100 W na metr kwadratowy, ale w łazienkach już 120 W. Producenci w swoich katalogach podają zazwyczaj moc cieplną grzejnika przy temperaturze zasilania 75˚C, temperaturze powrotu 65˚C i temperaturze pomieszczenia 20˚C. Jednak należy pamiętać, że są to wielkości przybliżone i dostosować moc grzejnika do zapotrzebowania naszego pomieszczenia. Jeżeli zależy nam również na tym, aby grzejnik pełnił dodatkowo funkcję suszarki, jego moc powinna być wyższa wobec zapotrzebowania o około 20%. Powieszone na nim ręczniki będą skutecznie tłumiły część emitowanego ciepła, dlatego należy je zdejmować z grzejnika gdy tylko wyschną.

Rodzaj zasilania to również ważny wybór. Jeżeli zdecydujemy się podłączyć nasz łazienkowy grzejnik do systemu centralnego ogrzewania, musimy pamiętać o tym, że poza sezonem grzewczym nie spełni swojej roli. Dobrym rozwiązaniem będzie tu zasilanie elektryczne - pełne lub w postaci grzałki uruchamianej poza sezonem. W celu zminimalizowania wysokich kosztów takiego rozwiązania warto zainwestować w urządzenie, które będzie regulowało dokładnie czas poboru energii. Dzięki temu grzejnik może włączyć się i nagrzać pomieszczenie np. na pół godziny przed naszym powrotem do domu, zamiast pobierać energię przez cały dzień.


Jaki rodzaj ogrzewania?

Kolejnym krokiem w kierunku naszej wymarzonej, ciepłej łazienki jest wybór rodzaju grzejnika. Nie może być to zwykły grzejnik montowany w innych pomieszczeniach. Takie urządzenie nie wytrzyma działania wilgoci w łazience. Chcąc ogrzać łazienkę mamy wiele możliwości do wyboru. Możemy zdecydować się na standardowe grzejniki konwekcyjne (chociażby typowe stalowe grzejniki płytowe), które ogrzewając powietrze powodują jego stałą cyrkulację. Takie grzejniki to 70% urządzeń montowanych w domach jednorodzinnych. Zbudowane są z jednej lub kilku płyt grzewczych i powinno się je stosować w instalacji z pompą obiegową i wzbiorczym naczyniem zamkniętym. Na pewno do plusów tego typu rozwiązań możemy zaliczyć relatywnie niską cenę urządzenia oraz krótki czas potrzebny do nagrzania powietrza dzięki małej pojemności wodnej. Najważniejszą alternatywą ( lub uzupełnieniem )dla konwencjonalnych metod ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Zarówno wodne ogrzewanie podłogowe jak i maty grzewcze zamontowane bezpośrednio pod podłogą to maksymalna funkcjonalność i oszczędność przestrzeni. Co ciekawe, poleca się zastosowanie ogrzewania podłogowego wraz z grzejnikami drabinkowymi i w uzasadnionych przypadkach ( duże przeszklenia ) również z grzejnikami konwekcyjnymi. Należy również pamiętać, aby przy ogrzewaniu podłogowym unikać stosowania na podłodze materiałów drewnianych ponieważ źle przewodzą ciepło, a pod jego wpływem ( oraz wpływem wilgoci ) mogą ulegać deformacji.

Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem stosunkowo drogim (około 30% większe koszty instalacji) i sprawdza się najlepiej w dobrze ocieplonych domach. Jest również rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym z kilku względów:

  • jest ogrzewanie niskotemperaturowe co umożliwia zasilanie np. energią z kolektorów ;
  • nie powoduje cyrkulacji powietrza i unoszenia się kurzu;
  • gwarantuje pionowy rozkład temperatury przez co nie ma miejsc niedogrzanych;
  • niższe koszty ogrzewania (temperatura wody dla ogrzewania podłogowego nie może być wyższa niż 55˚C);
  • nie zajmuje miejsca.

 

Szukając dalej warto spojrzeć szczebel wyżej. Grzejnik drabinkowy, to nazwa grzejnika, w którym kolektory ustawione są pionowo, a między nimi znajdują się poziome rurki. Należy pamiętać, aby (o ile producent nie zaleca inaczej) nie podłączać do jednego kolektora zasilania i powrotu wody, ponieważ może to wpływać negatywnie na wydajność grzejnika. Mniejsza powierzchnia grzewcza wymusza na nas wybór większej mocy, ale daje możliwość suszenia ręczników i zachowania walorów estetycznych. Zastosowanie grzejnika drabinkowego w łazience pozwala na więcej niż tylko dogrzanie pomieszczenia. Taki grzejnik może służyć również jako suszarka dla ręczników przewieszanych przez szczebelki, a także ścianka oddzielająca powierzchnie użytkowe w łazience.

Co dalej? Wybór materiału z którego zrobiony będzie grzejnik niesie ze sobą dodatkowe konsekwencje. Ze względu na swoje właściwości grzewcze to płytowe grzejniki stalowe pomalowane na biało zdobyły największą popularność w naszych łazienkach choć coraz częściej ogrzewamy je również grzejnikami wykonanymi z aluminium. Są one lżejsze, przez co również łatwiejsze w instalacji i odznaczają się zwiększoną wydajnością. Producenci różnych marek oferują także grzejniki ze stali nierdzewnej lub chromowane. Pamiętajmy jednak, że takie materiały mogą skutkować nawet 40% spadkiem emitowanego ciepła.

Duża wilgotność panująca w naszych łazienkach wymusza na producentach grzejników łazienkowych użycie specjalnych materiałów wykańczających. Zabezpieczenia antykorozyjne powinny dotyczyć każdego elementu grzejnika. Samo wykończenie jest oczywiście zależne od przyjętego wystroju i fantazji projektantów.

Podłączamy

Dokonaliśmy wyboru, więc możemy decydować się na montaż. Grzejniki, niezależnie od rodzaju, podłączane są do centralnego układu grzewczego dwiema rurami, z czego jedna doprowadza gorącą wodę a druga odpowiada za jej odprowadzenie. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę jak wielkie znaczenie może mieć sposób przyłączenia grzejnika. Sposób podłączenia może zależeć od tego, czy grzejnik jest montowany w nowym domu, czy też jedynie wymieniany. W pierwszym przypadku zaleca się podłączenie dolne, w drugim zaś najlepszą pracę grzejnika zapewnia podłączenie boczne, które umożliwia dopasowanie go do rozstawu rur zasilającej i powrotnej. Pamiętajmy także, że grzejniki elektryczne montujemy w odległości nie mniejszej niż 60 cm od źródeł wody (prysznic, wanna) i podłączamy jedynie do gniazdek z uziemieniem.


Jak bezpiecznie korzystać z grzejnika w łazience

Kwestia bezpieczeństwa korzystania z grzejnika łazienkowego opiera się na odpowiedniej instalacji i eksploatacji. W ten sposób zadbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o prawidłowe działanie grzejnika. Odpowiednia eksploatacja grzejnika pozwala na zachowanie jego fabrycznych właściwości. Nowoczesne grzejniki wyposażone są w głowice termostatyczne oraz termostaty ( w przypadku grzałek elektrycznych ), które nie pozwalają im się nagrzać do temperatury mogącej prowadzić do oparzeń. Należy także pamiętać o tym, aby grzejnik nie przylegał bezpośrednio do żadnych innych przedmiotów, co mogłoby powodować ich nagrzanie i zakłócenie pracy grzejnika.

Samo podłączenie elektryczne również niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Drabinkowe grzejniki łazienkowe wyposażone w grzałkę elektryczną powinny być podłączane do oddzielnego obwodu elektrycznego zabezpieczonego wyłącznikiem różnicowo-prądowym w celu zminimalizowania skutków ewentualnego porażenia prądem elektrycznym. Podłączenie takie powinno być ponadto wykonane w standardzie bryzgoszczelnym. Należy również pamiętać, że wszelkie naprawy bądź regulacje wymagające dostania się do wewnątrz urządzenia, powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione.

 Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.