Czym są aparaty grzewczo-wentylacyjne i jak działają?

W układach grzewczych i wentylacyjnych stosuje się różnego rodzaju urządzenia i rozwiązania technologiczne. Wśród nich warto wymienić aparaty grzewczo-wentylacyjne. To wydajne urządzenia o szerokim potencjale zastosowania w nieruchomościach mieszkalnych, komercyjnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Z tego artykułu dowiesz się, czym są te aparaty oraz na czym polega mechanizm ich działania.

Aparaty grzewczo-wentylacyjny – charakterystyka i budowa

W dużym skrócie jest to urządzenie, który łączy w sobie wiele funkcji. Na co dzień wykorzystywane jest nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do ich wentylowania w celu utrzymania dobrej jakości powietrza, a także w chłodzeniu w trakcie letnich upałów. Uniwersalność i multifunkcyjność sprawiają, że urządzenia tego typu cieszą się rosnącą popularnością wśród profesjonalistów i świadomych użytkowników. Ich zagadaniem jest odpowiednie rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach. Obecnie aparaty grzewczo-wentylacyjne montuje się zarówno w układach w budynkach mieszkalnych, jak i innych (np. zakłady produkcyjne, biura, urzędy).

Z czego składa się to urządzenie? Podstawowe podzespoły i elementy konstrukcyjne to:

  • wentylator;
  • filtry powietrza;
  • wymiennik ciepła;
  • nagrzewnica gazowa, elektryczna lub wodna;
  • sterownik do regulacji przepływu powietrza i jego temperatury. 

Podstawowe rodzaje aparatów grzewczo-wentylacyjnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów grzewczo-wentylacyjnych. Należą do nich m.in.:

  • aparaty elektryczne;
  • aparaty gazowe;
  • aparaty z nagrzewnicą wodą;
  • aparaty z systemem rekuperacji (odzysku ciepła).

Mechanizm działania aparatów grzewczo-wentylacyjnych

Jak działa to urządzenie? Wszystko rozpoczyna się w momencie zassania powietrza z pomieszczenia lub z zewnątrz budynku do agregatu. Następnie jest ono oczyszczane w procesie filtracji. Czyste powietrze trafia do wymiennika ciepła. W zależności od potrzeb użytkownika jest ono schładzane lub podgrzewane. Po osiągnięciu pożądanej temperatury powietrze jest równomiernie rozprowadzane pomieszczeniach poprzez wyloty powietrza lub specjalnie zaprojektowany system kanałowy.

Dlaczego warto korzystać z aparatów grzewczo-wentylacyjnych?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto skorzystać z aparatów grzewczo-wentylacyjnych. Przede wszystkim to urządzenia, które można z powodzeniem stosować o każdej porze roku. Latem chłodzą, a zimą ogrzewają powietrze. Ponadto wpływają korzystnie na jakość powietrza. Pozostają wydajne i niezawodne, a przy tym energooszczędne. Dzięki temu optymalizuje się koszty eksploatacji układu. Nowoczesne systemy są integrowalne z systemami inteligentnego domu, co jest ich dodatkowym atutem.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl