Termowizja - sprawdź swoją wiedzę

 

Termowizja to jedno z badań przeprowadzanych w sektorze budownictwa. Odpowiednio wykonana pozwala na dokładne sprawdzenie izolacyjności termicznej danego obiektu, a także na wychwycenie miejsc, które są najsłabiej izolowane. To w nich dochodzi do zwiększonych strat ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie, a także obniżenie klasy energetycznej domu. Badanie termowizyjne wykonuje się m.in. przed pracami termomodernizacyjnymi.

 

Czym dokładnie jest badanie termowizyjne budynku ?

Termowizja, czy też termografia to proces, podczas którego można sprawdzić promieniowanie podczerwone i przełożyć je na obraz widzialny. Badanie przeprowadza się za pomocą termogramów, które są w stanie wskazać nawet niewielkie różnice w temperaturze danego obiektu. Tego typu rozwiązanie technologiczne stosuje się m.in. w sektorze budownictwa, ale nie tylko. Badanie kamerą termowizyjną ma zastosowanie także w takich sektorach jak: medycyna i przemysł.

Dlaczego ma znaczenie w budownictwie?

Bez dwóch termowizja budynku to niezwykle cenne badanie, które może zlecić każdy z nas. Zaliczane jest do innowacyjnych form pomiarów izolacyjności termicznej obiektów budowlanych. Dzięki badaniu wyłapiesz ewentualne braki w izolacji i będziesz mógł odpowiednio zaplanować prace związane z termomodernizacją. Z tego względu termowizja chętnie wykorzystywana jest przez inwestorów, którzy są w stanie sprawdzić rzetelność wykonywania prac związanych ze stolarką drzwiową i okienną, a także ocieplenia budynku. Prawidłowe wykonanie tych prac jest niezwykle ważne z punktu widzenia inwestora, któremu zależy na niższych kosztach eksploatacji, zwiększonej trwałości materiałów, a także komforcie osób, które z danego budynku będą korzystały.

Co możesz sprawdzić za pomocą termowizji budynku?

To uniwersalne badanie, dzięki któremu można sprawdzić kilka aspektów. Najlepsze efekty termowizja budynku daje zimą, gdy temperatura powietrza spada poniżej - 5℃. Jednocześnie warto, aby wnętrza budynku były dogrzane do minimum 20℃. Wówczas najlepiej widać ewentualne mostki termiczne i ubytki ciepła.

 

Termowizja pozwala na sprawdzenie m.in.:

  • jakości izolacji na poddaszu;
  • izolacyjności termicznej fundamentów budynku;
  • poprawnego wykonania stolarki drzwiowej i okiennej, a także bram garażowych itp.;
  • izolacyjności i ciągłości termicznej wieńców;
  • szczelności i poprawności zastosowania materiału izolacyjnego;
  • grubości ocieplenia na całym budynku;
  • innych miejsc, gdzie mogą występować znaczne straty ciepła.

 

Ze względu na skuteczność termowizji w budownictwie, rekomenduje się przeprowadzanie badań przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych oraz w trakcie prowadzonej inwestycji. Termowizję powinien wykonać specjalista w tym zakresie.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl