Wymiana grzejnika w bloku - zamrażanie rur

Podczas remontu lub awarii może wystąpić potrzeba wymiany grzejnika w bloku. O ile w sezonie letnim nie stwarza to większych trudności, o tyle w okresie grzewczym wymaga specjalistycznego podejścia do tematu. Zazwyczaj wspólnota nie pozwala na opróżnienie układu centralnego ogrzewania w bloku, dlatego trzeba radzić sobie inaczej. Jednym z rekomendowanych przez specjalistów sposobów jest zamrażanie rur. Sprawdź, na czym to polega.

 

Zamrażanie rur podczas wymiany grzejnika - na czym to polega?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, na czym polega proces zamrażania rur, który stosuje się przy wymianie grzejnika w bloku w okresie grzewczym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie, dzięki któremu wewnątrz rur powstaje czop lodowy. Jego zadaniem jest zablokowanie przepływu wody. Pozwala to na bezpieczne zdemontowanie grzejnika, spuszczenie wody, a także na zamontowanie nowego grzejnika we wskazanym miejscu. Ten wygodny sposób sprawia, że nie ma potrzeby odcinania wody dla całego bloku, czy też dla danego mieszkania. Zamrażanie rur powinien wykonywać doświadczony fachowiec. Wszystko po to, aby nie doszło do uszkodzenia instalacji centralnego ogrzewania, a także do nieoczekiwanego zalania, jeżeli czop puści, a nowy grzejnik nie zostanie jeszcze zamontowany. Zamrażanie wykonuje się poprzez zamrożenie gałązki grzejnika na wysokości co najmniej dziesięciu centymetrów od pionu grzejnego. Podczas tego zabiegu należy zastosować zawór odcinający, aby przez gałązkę nie przepływała woda. Do wykonania tego procesu niezbędne jest posiadanie profesjonalnego sprzętu oraz środka mrożącego. Należy także zwrócić uwagę na to, czy głowica termostatyczna ustawiona jest prawidłowo.

 

Jak przebiega proces zamrażania?

Za pomocą dedykowanego sprzętu z rury pobiera się ciepło. Następuje to na skutek odparowania lotnej cieczy. Następnie, to co zostaje w rurze, poddawane jest działaniu bardzo niskiej temperatury. Dzięki temu woda w rurze zamarza i tworzy czop, który blokuje przepływ wody. Wszystko odbywa się w dedykowanej chłodziarce, dzięki czemu nie dochodzi do utraty lotnej cieczy i nie ma potrzeby jej uzupełniania. Wpływa to na wygodę całego procesu, a także na jego bezpieczeństwo.

 

Co wykorzystuje się przy zamrażaniu rur?

Do zamrażania rur wykorzystuje się dedykowaną zamrażarkę (chłodziarkę). To urządzenia specjalistyczne dla hydraulików. Najpopularniejsze na rynku modele to zamrażarki gazowe i zamrażarki elektryczne. Ze względu na bezpieczeństwo i wydajność zdecydowanie lepsze są te elektryczne, które działają podobnie do lodówki. Zazwyczaj zamrażanie rury trwa od kilku do kilkudziesięciu minut i zależy to od średnicy rury. Alternatywą są zamrażarki gazowe, które podłącza się do butli CO2. Ich głównym atutem jest zwiększone tempo zamarzania, jednak podczas pracy mogą wytwarzać opary gazowe. W ten sposób można zamrażać rury miedziane oraz wykonane z innego materiału.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl