Wilgotność względna jest jednym z najważniejszych parametrów określających jakość otaczającego nas powietrza. Jest ona określana, jako stosunek masy pary wodnej znajdującej się w danej objętości powietrza do masy pary wodnej, która nasyca tę objętość w tej samej temperaturze. Może ona wynosić od 0% (powietrze idealnie suche) do 100% (powietrze całkowicie nasycone parą wodną). Wartość wilgotności powietrza zależy od aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Dla zachowania komfortu termicznego mieszkańców im wyższa temperatura powietrza, tym niższa powinna być wartość jego wilgotności. Zalecana przez lekarzy optymalna wartość wilgotności względnej powietrza w budynku mieszkalnym powinna mieścić się w zakresie od 40 do 60%.
Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza w domu są szkodliwe. Wilgotność powyżej 60% może ujemnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Ludziom ciężej sie oddycha i szybciej się męczą, np. pracą. Natomiast, jeżeli wysoka wartość wilgotność powietrza utrzymuje się w budynku przez dłuższy okres czasu, może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Powodują one nieprzyjemny zapach i mogą być przyczyną chorób. Natomiast oddychanie powietrzem zbyt suchym prowadzi do nasilenia objawów alergicznych i astmatycznych. Obecnie niemal każdy z nas wykorzystuje do pracy czy rozrywki komputer. Osoby cierpiące na tzw. suche oko, szczególnie noszące soczewki kontaktowe, stwierdzają nasilenie objawów suchości podczas wpatrywania się w ekran. Szczególnie jest to dokuczliwe przy zbyt suchym powietrzu. Ponadto przy zbyt suchym powietrzu łatwiej o przeziębienie oraz choroby wirusowe.
Ustawienie w regulatorze zbyt wysokiej temperatury ogrzewania pomieszczeń powoduje, że grzejniki nadmiernie osuszają powietrze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby podstawowa wartość temperatury w pomieszczeniu wynosiła 18°C dla zdrowych i odpowiednio ubranych osób dorosłych oraz 20°C dla małych dzieci, osób starszych i chorych. Natomiast większość ludzi uważa, że idealna temperatura w pomieszczeniu to od 20 do 22°C. Przy czym dotyczy to pomieszczeń mieszkalnych, w których spędzamy czas w dzień. Natomiast w sypialni idealna temperatura to 16-18°C. Osobny temat to łazienka podczas kąpieli. Tu temperatura powinna wynosić od 22 do 24°C. Na świecie przeprowadzono badania zależności temperatury powietrza od jego wilgotności pod kątem komfortu ludzi. Wynika z nich, że np. przy wilgotności względnej 40% zakres temperatur komfortu termicznego wynosi 22-24,5°C, natomiast przy wilgotności 60% zakres ten będzie wynosił 21-23,5°C, czyli temperatury graniczne o 1°C mniejsze. Ustawienie niższej temperatury w regulatorze oznacza mniejsze rachunki na energię.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl