Uzdatnianie wody w instalacjach c.o

W wodzie znajdują się rozpuszczone związki manganu, żelaza, wapnia itd. W zależności od danego regionu, mają one różne stężenia. Niestety, związki te źle wpływają na instalację c.o. Ich zwiększona ilość może prowadzić do powstania kamienia kotłowego oraz korozji.

Grozi to wadliwą pracą urządzenia grzewczego, zmniejszoną sprawnością, uszkodzeniami lub zniszczeniem go. Producenci często wymagają, aby woda w instalacji miała odpowiedni stopień zdemineralizowania i miękkości. W innym wypadku istnieje ryzyko, że utraci się na instalację gwarancję. Dlatego ważne jest, żeby dostarczać tam wodę o jak najwyższej jakości, ale jak to zrobić?

 

Istnieje kilka skutecznych sposobów na uzdatnianie wody kotłowej, które zostały opisane poniżej.

 

Zmiękczanie

Zwiększona twardość wody powoduje tworzenie się kamienia kotłowego. Zmniejsza to wydajność urządzeń grzewczych. Najczęstszym rozwiązaniem, które daje możliwość zapobiegania takiej sytuacji jest instalacja ze zmiękczaczem. Jej działanie opiera się na usuwaniu z wody składników powodujących jej twardość poprzez wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodowe. Odbywa się to dzięki w momencie przepływy wody przez żywicę jonowymienną. Jeżeli jej zdolność zostanie wyczerpana, następuje proces jej regeneracji przez solankę. Zmiękczacze dzielimy na jednokolumnowe, które podczas regeneracji żywicy przestają produkować wodę zmiękczoną i dwukolumnowe, które zapewniają stałą dostawę wody zmiękczonej.

 

Demineralizacja

Drugim z procesów na uzyskanie uzdatnionej wody w instalacjach c.o., jest demineralizacja. Polega on na usuwaniu z wody rozpuszczonych w niej kationów i anionów. Proces ten może zachodzić na trzy sposoby.

  • odwrócona osmoza,
  • destylacja,
  • wymiana jonowa.

Najskuteczniejszą metodą jest wymiana jonowa, przy czym dobór odpowiedniej metody, zależy od zapotrzebowania na wodę oraz zawartości związków, które mają ulec demineralizacji.

 

Inhibitory korozji

Korozja jest to proces powolnego niszczenia się powierzchni elementów należących do instalacji c.o. W zależności od materiału z jakich wykonane dane elementy, dominujące procesy mogą mieć charakter reakcji chemicznych, procesów fizycznych, mikrobiologicznych i elektrochemicznych. Zapobiec korozji można przez stosowanie specjalnych środków chemicznych zwanych inhibitorami korozji. Chronią one powierzchnie metalu przez zmniejszanie szybkości postępowania na nich korozji przy czym nie usuwają one powstałej już rdzy i osadu.



Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja: M.T.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.