Na czym polega uzdatnianie wody w instalacjach grzewczych?

Woda znajdująca się w instalacjach grzewczych może mieć różny skład. W zależności od regionu Polski, może zawierać w sobie takie minerały jak: żelazo, mangan, czy związki wapnia i magnezu. Ponadto w wodzie mogą znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia i drobnoustroje. Właśnie dlatego przeprowadza się proces uzdatniania wody w instalacjach grzewczych. Poznaj przykładowe metody uzdatniania wody w systemach c.o. i ich znaczenie.

 

Dlaczego jakość wody ma znaczenie dla instalacji?

Każdy właściciel powinien dołożyć wszelkich starań, aby użytkowana przez niego woda w instalacji grzewczej była wysokiej jakości. Wpływa to bezpośrednio na wydajność pracy systemu oraz znajdujących się w nim urządzeń. Zanieczyszczona woda może prowadzić do szybszej korozji elementów instalacji grzewczej, a także do powstawania w jej obrębie szkodliwego kamienia. Przekłada sie to na żywotność sprzętu, a także na gwarancję, którą dają producenci. Wielu z nich wymaga od inwestora odpowiednio przygotowanej wody, czyli jej zmiękczenia i zdemineralizowania. Wszystko po to, aby gwarancja została podtrzymana. Ponadto jakość wody w domu w instalacji grzewczej przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania ciepłej wody użytkowej przez domowników.

 

Sposoby uzdatniania wody w domu w instalacjach grzewczych

Poniżej w kilku słowach opisano przykładowe sposoby uzdatniania wody w instalacjach grzewczych.

Zmiękczanie

Twardość wody to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli domów jednorodzinnych i nie tylko. Im woda twardsza, tym więcej osadu z kamienia będzie powstawało na poszczególnych elementach instalacji grzewczej, w tym w kotle. Przekłada się to na spadek wydajności urządzeń grzewczych. Odpowiedzią na to wyzwanie może być dedykowany zmiękczacz, który montuje się w układzie. Jego zadaniem jest usuwanie z wody składników, które odpowiadają za jej twardość.

Inhibitory korozji

Kolejnym zagrożeniem dla instalacji jest korozja. Stopniowo niszczy poszczególne elementy systemu c.o. Powstaje na skutek reakcji chemicznych, czy też procesów mikrobiologicznych, fizycznych lub elektrochemicznych. Skutecznym rozwiązaniem są inhibitory korozji, czyli środki chemiczne zwiększające ochronę metalu. Minimalizują one efekt korozji, jednak nie usuną rdzy i osadów, jeżeli powstały już wcześniej.

Demineralizacja

W ramach uzdatniania wody pitnej w instalacjach grzewczych ważna jest demineralizacja. Polega ona na usuwaniu z wody anionów i kationów różnych minerałów. W tym aspekcie wykorzystuje się takie procesy jak:

  • wymiana jonowa;
  • destylacja;
  • odwrócona osmoza;

 

Metodę dobiera się do danego typu instalacji, zawartości związków w wodzie oraz właściwości systemu. Popularne są m.in. filtry mechaniczne. Jeżeli chcesz uzdatnić wodę w instalacji grzewczej, to postaw na bezpośredni kontakt ze specjalistą. Próba zrobienia tego we własnym zakresie może nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl