Trendy w ogrzewaniu domów w 2023 roku

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe rozwiązania z obszaru ogrzewania domów jednorodzinnych. Od kilku lat jednak wybrane systemy grzewcze utrzymują się na topie i podobnie było w 2023 roku. Nie przewidujemy wielkich zmian również w kontekście następnych 12. miesięcy. Sprawdźmy, jak kształtowały się trendy w ogrzewaniu domów jednorodzinnych w 2023 roku.

Inteligentne systemy domowe

Oczywiście bez względu na wybór źródła ciepła, coraz więcej osób stawia na inteligentne systemy domowe. Rozwiązania typu smart home rozwijają się bardzo dynamicznie. Dzięki temu dają użytkownikom jeszcze więcej możliwości użytkowych. Kluczowa jest możliwość połączenia ze sobą kilku układów w jeden dobrze zaprogramowany system. Zestaw czujników temperatury, termostatów i centrali sterującej to klucz do sukcesu. Parametry grzewcze układu dostosowuje się do swoich bieżących potrzeb i można zaprogramować je z odpowiednim wyprzedzeniem. Np. w momencie wyjścia z domu wyłącza się ogrzewanie oraz ustawia na ponowne włączenie tuż przed powrotem domowników. To nie tylko realne oszczędności finansowe, ale również duży komfort. 

Ogrzewanie podłogowe

Pod względem wydajności działania i oszczędności wciąż na topie jest ogrzewanie płaszczyznowe. Najczęściej w Polsce stosuje się popularną „podłogówkę”. Odpowiednio zaprojektowany i wdrożony system można połączyć z różnymi źródłami ciepła, w tym m.in. z ekologicznymi pompami ciepła czy też kotłami na biomasę. Wielkim atutem podłogówki jest to, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Oznacza to, że do zapewnienia takiego samego komfortu cieplnego zużywa się mniej energii, co przekłada się na obniżone rachunki. Przy ogrzewaniu podłogowym obserwujemy również niemal idealny pionowy profil temperaturowy w pomieszczeniach, dzięki czemu energia wykorzystywana jest bardziej efektywnie. Nic więc dziwnego, że to jeden z trendów 2023 roku. 

Hybrydowe systemy ogrzewania

Do miana trendu 2023 roku aspirują również hybrydowe systemy grzewcze. Dzięki nim można zaspokoić potrzeby nieruchomości z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Hybrydowe rozwiązania pozwalają na łączenie ze sobą kilku urządzeń, które uzupełniają swoje działanie. To m.in.: pompy ciepła, kolektory słoneczne czy też kotły grzewcze. Odpowiedni dobór urządzeń zwiększa bezpieczeństwo domowników oraz sprawia, że system grzewczy jest niezawodny i wydajny. Jednocześnie w ten sposób można ograniczyć koszty ogrzewania. Hybrydowe systemy grzewcze mogą być programowane w ramach automatyki domowej. Oczywiście wciąż dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, które są ekologiczne i wydajne. Dodatkowo można pozyskać na nie dofinansowanie w ramach rządowych programów. Wśród trendów 2023 wymienia się również ogrzewanie elektryczne oraz promienniki podczerwieni. Warto poznać wady i zalety kilku źródeł ciepła, aby podjąć właściwą decyzję inwestycyjną. W 2024 roku trendy w ogrzewaniu domów powinny być bardzo podobne.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl