Oczywiście pierwszy koszt brany pod uwagę to cena zakupu danego źródła ciepła. O ile wykonanie instalacji przy różnych typach urządzeń to porównywalne wydatki, o tyle zakup kotła lub pompy ciepła to już spory rząd wielkości. W przypadku pieców gazowych trzeba się liczyć z wydatkami rzędu 3-6 tysięcy złotych (piece gazowe tradycyjne) lub 7-14 tysięcy złotych (piece gazowe kondensacyjne). Alternatywą jest zakup kotłów na olej opałowy. Tu najtańsze modele zaczynają się już od 4 tysiące złotych, jednak zdecydowanie lepiej postawić na urządzenia z wyższej półki. Wydajne i estetyczne urządzenia mogą kosztować nawet kilkanaście złotych lub więcej. Dobrej jakości kotły na ekogroszek lub pelet to wydatek około 15-20 tysięcy złotych. Ceny pomp ciepła wahają się od 25 do 50 tysięcy złotych i więcej, przy czym najdroższe w zakupie są modele gruntowe. Standardowo najmniejszą cenę zakupu należy ponieść w przypadku pieców elektrycznych, jednak koszty ich eksploatacji są odpowiednio wyższe.
Precyzyjne określenie kosztów ogrzewania przy danym typie źródła ciepła zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto znać realne zapotrzebowanie energetyczne danej nieruchomości i domowników. Można jednak sprawdzić, jak rozkładają się koszty ogrzewania przy uśrednionym zużyciu dla różnego typu systemów grzewczych. Tu najwięcej trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie piecem na olej opałowy lub modelami elektrycznymi. Zdecydowanie tańsze w eksploatacji są kotły na gaz ziemny i biomasę. Tu koszty są podobne. Pod względem oszczędności najlepiej wypadają pompy ciepła, które zaliczane są do odnawialnych źródeł energii. Ogrzewanie z ich wykorzystaniem jest najtańsze. Koszty użytkowania systemu grzewczego tego typu lub opartego na ogrzewaniu elektrycznym można zmniejszyć poprzez połączenie układu z instalacją fotowoltaiczną.
Choć zakup rozwiązań takich jak pompy ciepła lub nowoczesne kotły na biomasę jest odpowiednio droższy, to jednak się opłaca. Wszystko dlatego, że w dłuższej perspektywie systemy te gwarantują większą wydajność i niższe koszty eksploatacyjne. Przy wysokiej sprawności działania ich zakup zwraca się bardzo szybko, a oszczędności roczne liczy się w tysiącach złotych. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej w zakresie systemu ogrzewania warto poznać plusy i minusy różnych urządzeń oraz skonsultować zakup z ekspertem branżowym. Kluczowe jest dobranie systemu bezpośrednio do charakterystyki danej nieruchomości.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl