Dążenie do oszczędnego ogrzewania domu to proces, który składa się z wielu elementów. Oczywiście kluczowe jest dobranie takiego systemu grzewczego, który jednocześnie będzie wydajny, bezpieczny i tani w eksploatacji. Wybór źródła ciepła powinien być dopasowany bezpośrednio do potrzeb inwestora oraz charakterystyki nieruchomości. Wśród rekomendowanych przez specjalistów rozwiązań znajdują się m.in.:
Te ostatnie charakteryzują się połączeniem tanich rozwiązań grzewczych, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Ponadto koszty pracy pomp ciepła i systemów hybrydowych można zmniejszyć poprzez zastosowania instalacji fotowoltaicznej lub przydomowej elektrowni wiatrowej. W ten sposób część energii elektrycznej potrzebnej do pracy systemu będzie się generowało we własnym zakresie ze źródeł odnawialnych. Wpływ na koszty ogrzewania ma również zastosowana instalacja. Obecnie rekomenduje się systemy ogrzewania podłogowego, które pozwalają na zapewnienie komfortu cieplnego w modelu niskotemperaturowym, co przekłada się na realne oszczędności.
Zakup oszczędnego urządzenia grzewczego to nie wszystko. Często okazuje się, że niezbędne jest wykonanie prac termomodernizacyjnych. Mogą one polegać m.in. na wykonaniu izolacji termicznej budynku, uszczelnieniu drzwi i okien czy też wyeliminowaniu mostków termicznych. Im lepszy standard energetyczny budynku i mniejsze straty ciepła, tym ogrzewanie nieruchomości będzie tańsze i wydajniejsze. Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się m.in. ekrany zagrzejnikowe.
Wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie mają również codzienne nawyki domowników. Należy dbać o to, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Wietrzenie powinno odbywać się przy skręconym ogrzewaniu. W słoneczne dni wnętrza można dogrzewać promieniami słonecznymi, co redukuje potrzebę korzystania z ogrzewania. Współcześnie coraz chętniej wykorzystuje się systemy inteligentnego ogrzewania. Automatyka domowa pozwala na zaprogramowanie działania instalacji grzewczej w ten sposób, aby jej eksploatacja była zoptymalizowana pod kątem kosztów. Warto sprawdzić dostępne możliwości i skonsultować to z ekspertem branżowym. Dzięki temu uzyska się wydajne i oszczędne ogrzewanie domu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl