Najtańsze ogrzewanie elektryczne

W ostatnich latach coraz więcej osób interesuje się ogrzewaniem elektrycznym. Jest to związane nie tylko z jego wydajnością, ale również z ekologią. Dobrej jakości piece elektryczne wpisują się w trend zrównoważonego ogrzewnictwa oraz pozwalają na zadbanie o komfort cieplny domowników. Sprawdźmy, czym charakteryzuję się tego typu systemy grzewcze i jaki z nich będzie najtańszy pod kątem zakupu i eksploatacji. 

Dlaczego ogrzewanie elektryczne jest popularne?

Ogrzewanie elektryczne cieszy się popularnością z kilku podstawowych powodów. Przede wszystkim podczas jego eksploatacji nie są generowane zanieczyszczenia, dzięki czemu ten system grzewczy jest bardzo ekologiczny. Ponadto sprawdza się zarówno jako podstawowe ogrzewanie domowe, jak i jako forma wsparcia dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Można stosować je również tam, gdzie nie ma możliwości zbudowania centralnego ogrzewania, np. w wielu domkach letniskowych i warsztatach. To dodatkowo podnosi popularność ogrzewania elektrycznego. 

Podstawowe rodzaje ogrzewania elektrycznego

Standardowy podział ogrzewania elektrycznego wskazuje na rozwiązania: bezpośrednie, pośrednie i akumulacyjne. Do grona systemów bezpośrednich zaliczane są m.in.: promienniki podczerwieni, grzejniki konwektorowe, kominki elektryczne i panele grzewcze. Ich praca polega na tym, że energia elektryczna z sieci od razu konwertowana jest na energię cieplną, która oddawana jest do pomieszczeń. Rozwiązania pośrednie wykorzystują energię do napędzania urządzenia grzewczego, które następnie podgrzewa czynnik cyrkulujący w centralnym ogrzewaniu. W tej grupie klasyfikowane są m.in. kotły elektryczne i pompy ciepła. Modele akumulacyjne swoje działanie opierają na gromadzeniu energii elektrycznej, a następnie oddawanie jej w wybranym czasie. Dzięki temu akumulator można naładować poprzez kolektory słoneczne czy też w czasie, gdy prąd z sieci jest tańszy (przy rozliczeniu nocnym lub dwustrefowym). 

Jakie będzie najtańsze?

Gdy weźmiemy pod uwagę koszt zakupu, to zdecydowanie najtańsze są urządzenia grzewcze bezpośrednie. Z większą inwestycją należy liczyć się w przypadku pomp ciepła, pieców elektrycznych czy też ogrzewania akumulacyjnego. Odwrotnie wyglądają koszty eksploatacyjne. Tu najtańsze są modele akumulacyjne. Ogrzewanie miesięczne nimi może być nawet dwukrotnie tańsze, niż w przypadku pomp ciepła. Najdrożej wypadają tu modele bezpośrednie, które generują koszty eksploatacyjne dwukrotnie wyższe niż pompy ciepła i nawet czterokrotnie wyższe niż ogrzewanie akumulacyjne.  Przed inwestycją w ogrzewanie elektryczne warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i wybór dostosować bezpośrednio do swoich potrzeb, planowanego budżetu i charakterystyki danej nieruchomości.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl