Jeżeli interesuje Cię ekologiczne rozwiązanie grzewcze, to jednym z podstawowych wyborów jest pompa ciepła. Ze względu na swoją specyfikę, zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii. Jest to związane z tym, że energię cieplną pobiera z otoczenia (np. z powietrza lub wód gruntowych). Z drugiej strony do jej pracy niezbędny jest pobór energii elektrycznej. Pompy ciepła pozostają drogie w zakupie, jednak koszt własny można obniżyć poprzez skorzystanie z urzędowych programów dotacyjnych. Sama eksploatacja systemów grzewczych z pompą ciepła jest relatywnie tania, o ile nie dojdzie w jej trakcie do poważnych usterek.
Wady: wysoka cena inwestycji, wysoki poziom generowanego hałasu, ograniczenie temperatury podgrzanej wody do 60 stopni.
Zalety: system bezobsługowy, wysoka energooszczędność, redukcja emisji spalin, możliwość skorzystania z dofinansowania.
Przez lata jednym z pierwszych wyborów było ogrzewanie domu paliwem stałym. Do tego stosuje się dedykowane kotły, w których można spalać: drewno, pellet, ekogroszek lub węgiel. W ostatnich latach odchodzi się od tego typu systemów grzewczych. Jest to związane z tym, że nie są one przyjazne środowisku naturalnemu. Bez wątpienia nie jest to najlepszy wybór w 2024 roku.
Wady: wysokie koszty inwestycji, negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Zalety: niskie koszty ogrzewania, łatwa dostępność opału, prosta obsługa.
Piece na paliwo stałe stopniowo są wypierane przez modele na paliwo gazowe. Zapewniają one podobną efektywność i z powodzeniem poradzą sobie zarówno z zasileniem w ciepło układu centralnego ogrzewania, jak i z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej. Pod względem ekologii piece gazowe są zdecydowanie lepsze od kotłów na paliwa stałe.
Wady: ograniczona dostępność instalacji, duży koszt wykonania przyłącza, duże wahania cen gazu, wysoki koszt zakupu pieca.
Zalety: niskie koszty ogrzewania, bezobsługowy system, redukcja emisji spalin.
Ogrzewanie olejowe nie cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Jest to związane z tym, że jest relatywnie drogie. Ponadto należy przygotować dedykowaną przestrzeń do przechowywania oleju opałowego. Dodatkowo ten system grzewczy nie spełnia rygorystycznych wymogów środowiskowych i nie jest wykluczone, że na przestrzeni najbliższych lat zostanie wycofany z użytku.
Wady: wysoki koszt inwestycji, wysokie koszty ogrzewania, konieczność przygotowania kotłowni, brak możliwości podłączenia do układu c.w.u.
Zalety: łatwa obsługa, dostępność paliwa, mniej spalin niż przy kotłach gazowych.
W 2024 roku możemy obserwować zwiększone zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym, które jest ekologiczne i coraz bardziej dostępne. Mowa tu m.in. o promiennikach podczerwieni, kablach grzejnych (ogrzewanie podłogowe) czy też piecach akumulacyjnych. Warto rozważyć tego typu inwestycję pod kątem domu jednorodzinnego.
Wady: wysoka cena instalacji, ryzyko przerw w dostawie energii elektrycznej.
Zalety: wysoki komfort użytkowania, ekologiczne rozwiązanie, możliwość sterowania ogrzewaniem.
Tak naprawdę trudno o jednoznaczne wskazanie tego, jaki system ogrzewania będzie najlepszy do domu jednorodzinnego w 2024 roku. Ważne, aby jego parametry były bezpośrednio dopasowane do charakterystyki nieruchomości oraz jej kubatury. Wśród rekomendowanych przez naszych ekspertów rozwiązań znajdują się: pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne oraz gazowe. W 2024 roku sprawdzą się zarówno układy z grzejnikami ściennymi, jak i ogrzewanie podłogowe.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl