Jak obniżyć koszty ogrzewania: Praktyczne porady i triki

Szukasz sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i wygenerowanie sporych oszczędności bez ponoszenia dużych nakładów finansowych? Bez wątpienia warto o tym pomyśleć. Koszty utrzymania nieruchomości rosną z roku na rok, co pogarsza sytuację finansową wielu gospodarstw domowych. W jaki sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Oto praktyczne porady i triki. 

Popraw jakość izolacji termicznej 

Jednym z rozwiązań jest poprawienie izolacji termicznej. Wbrew pozorom nie musi się to wiązać z dużymi nakładami finansowymi. Wystarczy uszczelniać okna i drzwi za pomocą silikonowych uszczelek lub taśm uszczelniających, docieplić ściany i dach czy też lepiej zaizolować stropy. W ten sposób zmniejsza się straty ciepła z budynku. Łatwiej o utrzymanie komfortu cieplnego i zmniejsza się koszty ogrzewania, ponieważ to może pracować na mniejszych obrotach. 

Lepsza kontrola temperatury powietrza

Z punktu widzenia domowników bardzo ważne jest to, aby umiejętnie kontrolować temperaturę powietrza i utrzymywać ją na podobnym poziomie. W ten sposób racjonalizuje się wykorzystywanie systemu grzewczego. Przegrzewanie lub nadmierne wychładzanie wnętrz nie jest wskazane. Podnosi to koszty eksploatacji ogrzewania. Rekomenduje się utrzymywanie temperatury na poziomie 20–22°C w pomieszczeniach dziennych i 18–20°C w sypialniach.

Korzystaj z energii słonecznej 

W okresie jesienno-zimowym warto wykorzystywać promienie słoneczne do ogrzewania wnętrz. Wystarczy podciągnąć rolety, a słońce przez kilka godzin dziennie dogrzeje wnętrza i zmniejszy koszty związane z ogrzewaniem. Ponadto warto dbać o recykling ciepła w domu. Obejmuje to wykorzystywanie energii cieplnej generowanej przez urządzenia domowe, czy też ciepła z łazienki po kąpieli. Jeżeli rozejdzie się po wnętrzach, to ułatwi utrzymanie w nich komfortu cieplnego. 

Co jeszcze można zrobić?

Jest jeszcze kilka prostych trików, które każdy z nich może wykorzystać w swoim domu lub mieszkaniu. Jeżeli jedne pomieszczenia są mocniej dogrzewane, to należy pamiętać o zamykaniu drzwi. W ten sposób zmniejsza się migrację ciepłego powietrza do chłodniejszych pomieszczeń. W przypadku tradycyjnych kaloryferów sprawdzonym wyborem są dedykowane folie odbijające ciepło do pomieszczeń. Montuje się je na ścianach bezpośrednio za kaloryferem. Kolejnym ważnym aspektem jest to, aby nie zasłaniać grzejników (np. meblami, zasłonami), co może ograniczać przepływ ciepła do pomieszczenia.  To tylko kilka mniej kosztowych sposobów na to, aby poprawić komfort cieplny w pomieszczeniach przy jednoczesnej redukcji kosztów związanych z eksploatacją ogrzewania. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl