Systemy przeciwoblodzeniowe: Skuteczne rozwiązania na zimowe wyzwania

Co prawda klimat się ociepla, jednak w Polsce zimą nadal występują okresy mrozu i śniegu. Szczególnie w górach. Śnieg i lód powodują wiele wyzwań, związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i funkcjonalności zarówno w obiektach komercyjnych, jak i mieszkalnych. Jednym z podstawowych rozwiązań, które pomagają w walce z tymi zimowymi problemami, są systemy przeciwoblodzeniowe. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym technologiom i produktom w tej dziedzinie, omówimy ich zastosowania oraz zalety oraz, a także przedstawimy praktyczne wskazówki na temat ich instalowania oraz konserwacji.

Najpopularniejsze rozwiązania systemów przeciwoblodzeniowych:

Elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe 

Są najbardziej rozpowszechnione. Wykorzystują maty i przewody grzewcze, podobnie jak domowe ogrzewanie podłogowe. Przewody (kable) oporowe grzejne występują, jako standardowe, działające w połączeniu z termostatami lub samoregulujące. Maty lub przewody instalowane są pod podjazdami, chodnikami czy schodami. W przypadku chodników elementy grzewcze instaluje się w warstwie podsypki lub wylewce betonowej. Ich moc jednostkowa wynosi 250-300 W/m2. Do ogrzania schodów (podestów) można zastosować kabel grzewczy o mocy jednostkowej 18W/m, który można ułożyć przed położeniem płytek (gresu) lub w bruzdach (schody betonowe) W przypadku podjazdów instalacja grzewcza może być ułożona na całej powierzchni podjazdu (duże natężenie ruchu lub duże nachylenie terenu lub tylko na pasach jezdnych (domy jednorodzinne). Jednak, gdy podjazd ma dużym nachylenie, może okazać się konieczne wykonanie kanału odpływowego, również podgrzewanego. Maty dachowe posiadają specjalną konstrukcję. Są odporne na wielokrotne rozwijanie i zwijanie, dlatego można je układać na dachu tylko przed zimą, a potem zdejmować. Przewody grzewcze oraz siatka są odporne na UV. Dachowe maty grzejne produkowane są, jako 1- lub 3-fazowe, a ich moc jednostkowa wynosi 300-400W/m2. Natomiast do zabezpieczanie rynien i rur spustowych przed zamarzaniem stosuje się kable/przewody grzewcze.

Systemy hydrauliczne

Wykorzystują ułożone w pętlach pod podgrzewaną powierzchnią (chodnikiem, droga asfaltową) rury, wykonane ze specjalnego elastycznego polimeru (PEX), w których krąży podgrzewany płyn – mieszanina wody oraz środka przeciw zamarzaniu (glikolu). Płyn podgrzewany jest za pomocą kotła (np. gazowego kondensacyjnego), zaś jego cyrkulację wymusza pompa. Zaletą systemów hydraulicznych jest oszczędność energii, a wiec i mniejsze koszty eksploatacji, ponieważ płyn utrzymuje ciepło długo po wyłączeniu kotła. Ich pracą sterują regulatory elektroniczne.

Systemy z pompą ciepła

Są to systemy hydrauliczne, w które wykorzystują ciepło pobrane za pomocą pompy ciepła z powietrza lub gruntu. 

Zalety systemów przeciwoblodzeniowych:

1. Bezpieczeństwo. Usuniecie lodu i śniegu z chodników, podjazdów czy ramp załadunkowych zapobiega wypadkom związanym z poślizgnięciami się ludzi na chodnikach czy schodach lub wpadnięciem w poślizg samochodów na podjazdach czy rampach załadunkowych. W dzisiejszych centrach logistycznych systemy przeciwoblodzeniowe instalowane są standardowo. Ponadto zalegający na dachach śnieg i lód (sople) stwarza zagrożenie dla ludzi oraz budynków.

2. Komfort. Nie trzeba ręcznie usuwać śniegu i lodu. Termoregulatory automatycznie włączają podgrzewanie chodników czy podjazdów. Pozwala to na utrzymanie tych powierzchni w dobrym stanie przez całą zimę.

3. Ochrona infrastruktury. Systemy przeciwoblodzeniowe zapobiegają uszkodzeniom nawierzchni dróg oraz dachów czy rynien, spowodowanym przez lód i śnieg.

 

Praktyczne wskazówki dotyczące instalacji i utrzymania systemów przeciwoblodzeniowych.

1. Planowanie i projektowanie. W pierwszej kolejności należy zidentyfikować powierzchnie, które wymagają ochrony przed lodem i śniegiem. Jest to ważne podczas budowy domu, ponieważ dobrze jest zainstalować maty czy kable grzewcze pod podjazdem czy schodami jeszcze przed ułożeniem gresu. Następnie wybiera się odpowiedni system grzewczy w zależności od specyfiki danego obiektu oraz posiadanego budżetu. Standardem są elektryczne systemy grzewcze.

2. Instalacja systemu. Warto jest skorzystać z usług wykwalifikowanych firm i wykorzystać nowoczesne rozwiązania technologiczne. Podczas prac należy zwracać uwagę na właściwą izolację termiczną oraz lokalizację czujników temperatury oraz ewentualnie wilgotności.

3. Konserwacja systemu. Obejmuje ona regularne przeglądy i testowanie systemu przed sezonem zimowym, które zapobiegną niemiłym niespodziankom w postaci oblodzonych powierzchni.

Najnowsze rozwiązanie technologiczne w systemach przeciwoblodzeniowych.

1. Inteligentne systemy sterowania. Nowoczesne sterowniki systemów przeciwoblodzeniowych przetwarzają dane z czujników temperatury powierzchni i powietrza oraz wilgotności. Na tej podstawie informują o możliwości wystąpienie oblodzenia i zaśnieżenia. Włączają system grzewczy, gdy temperatura jest niższa od zadanej oraz występuje określony poziom wilgotności powietrza. Po podłączeniu do Internetu umożliwiają użytkownikowi zdalne sterowanie i monitorowanie systemu za pomocą aplikacji mobilnych

2. Energooszczędne technologie. Wykorzystanie zarówno zaawansowanych technologicznie sterowników, jak i materiałów grzewczych, takich jak kable z samoregulacją, zapewniają efektywne i ekonomiczne podgrzewanie powierzchni, które mogą pokryć się lodem i śniegiem. Systemy przeciwoblodzeniowe mogą być zintegrowane z systemami zarządzania energią w budynku (EMS, BMS).

3. Rozwiązania pro ekologiczne. Systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła. Użycie biodegradowalnych płynów przeciwoblodzeniowych.

Podsumowanie

Systemy przeciwoblodzeniowe odgrywają dużą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na chodnikach, podjazdach czy rampach załadunkowych oraz komfortu użytkowników w okresie zimowym, gdy pojawia się śnieg i lód. A także zapobieganiu uszkodzeniom nawierzchni czy rynien. Inwestycja w te systemy może przynieść znaczące korzyści zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i dla zarządców obiektów komercyjnych, takich jak biura, centra handlowe czy logistyczne. Zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie systemów przeciwoblodzeniowych i ich właściwe zastosowanie to klucz do efektywnego i bezpiecznego radzenia sobie z zimowymi problemami.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (P.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl