Jak sama nazwa wskazuje, systemy przeciwoblodzeniowe mają zapobiegać zaleganiu śniegu i zamarzaniu podjazdu do garażu. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie posiadają zestaw czujników, dzięki czemu działają tylko przy spadku do ustawionej temperatury oraz do momentu wysuszenia podjazdu. Standardowo wykorzystywane systemy składają się z dwóch kluczowych elementów. Pierwszym z nich jest mata grzejna lub kabel grzejny. Drugim czujnik wilgoci i temperatury. Po połączeniu ich w kompletny zestaw zapewnisz sobie efektywne zabezpieczenie przed śniegiem i lodem na podjeździe do garażu. Wpływa to na wygodę codziennego życia oraz ogranicza ryzyko ewentualnych wypadków.
Podczas wybierania systemu ogrzewania podjazdu garażowego do dyspozycji są przede wszystkim maty grzejne i kable grzejne. Maty grzejne można układać zarówno na całej powierzchni podjazdu, jak i tylko na fragmentach zapewniających tor jazdy pojazdu. Dobrej jakości maty grzejne gwarantują moc na poziomie 300 W na m2. Alternatywą są kable grzejne. Je również można umieszczać na powierzchni całego podjazdu lub w trakcji jezdnej. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Kable tego typu sprawdzają się również w przypadku ogrzewania wejścia do domu oraz schodów zewnętrznych.
Obecnie systemy przeciwoblodzeniowe podjazdów garażowych instalowane są zarówno w przypadku nieruchomości mieszkalnych, jak i wykorzystywanych komercyjnie. Stanowią dobry wybór dla osób, którym zależy na poprawie komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia. Brak śniegu i lodu na podjeździe to nie tylko minimalizowanie ryzyka wpadnięcia w poślizg autem, ale również poślizgnięcia się, będąc pieszo. Dodatkowo pozwalają na zaoszczędzenie cennego czasu, który należałoby poświęcić na odśnieżenie podjazdu lub skucie lodu. Tego typu systemy stosuje się przy różnym typie budownictwa, w tym również w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych. Warto rozważyć możliwość instalacji ogrzewania podjazdu w swojej nieruchomości.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl