Działanie systemu przeciwoblodzeniowe

System przeciwoblodzeniowy to sposób na radzenie sobie ze skutkami zimy. Składa się z odpowiednio ułożonych elektrycznych przewodów grzejnych lub mat grzejnych, których zadaniem jest roztopienie śniegu i lodu leżącego na ich powierzchni oraz elementów regulujących-termostatów, wykorzystywanych do regulacji ilości ciepła przekazywanego przez przewody/maty do śniegu lub lodu w celu jego roztopienia. W skład takiego systemu wchodzą również uchwyty mocujące przewody i maty do konkretnego podłoża.

 

Dzięki stosowaniu układów automatycznego sterowania i kontroli systemy przeciwoblodzeniowe coraz częściej są w pełni automatyczne, dzięki czemu są one możliwie jak najbardziej efektywne i ekonomiczne. Systemy takie korzystają przeważnie z czujników wilgotności i temperatury, które informują system sterujący:

  • kiedy należy włączyć system - system włączany jest tylko w przypadku wystąpienia odpowiednio niskiej temperatury i wysokiej wilgotności na powierzchni do której przymocowane są przewody/maty,
  • kiedy go wyłączyć, dzięki czemu systemy takie pracują wyłącznie podczas zalegania śniegu lub tworzenia się oblodzenia.

 

Skutkiem zautomatyzowania systemu jest ograniczenie jego pracy wyłącznie do czasu zalegania śniegu lub lodu, a nie całodobowej pracy.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.

Foto: Danfoss