Zrównoważone rozwiązania w systemach kominowych: Jak zmniejszyć emisję CO2?

Obecne przepisy wymagają tego, aby redukować emisję CO2 w ogrzewnictwie. Dotyczy to również systemów kominowych, w których stosuje się różnego rodzaju rozwiązania technologiczne. Wszystko po to, aby zadbać o odpowiedni stan techniczny systemu kominowego oraz zredukować poziom generowanych zanieczyszczeń. Co sprawdza się w tym obszarze?

Katalizatory i filtry

Co wykorzystuje się do redukcji emicji CO2 w systemach kominowych? Od lat wyborem świadomych użytkowników są różnego rodzaju katalizatory i filtry. Przykładowo katalizatory katalityczne ograniczają emisję szkodliwych gazów i poprawiają efektywność spalania. Elektrofiltry i filtry cząstek stałych redukują ilość zanieczyszczeń generowanych przez system grzewczy i oddawanych do atmosfery. Dobrze obrane filtry i katalizatory są w stanie znacznie zredukować emisję spalin, co pomaga w spełnieniu obecnych wymogów unijnych, a także przekłada się na poprawę jakości powietrza w naszej bezpośredniej okolicy. 

Systemy oparte na czujnikach i sensorach

W systemach kominowych z powodzeniem wykorzystywane są czujniki i sensory, których zadaniem jest bieżąca analiza składu spalin. Dzięki temu można wyłapać wszelkie nieprawidłowości, które mogą być spowodowane usterką układu lub słabszej jakości paliwem. Szybka reakcja umożliwia wyeliminowanie ewentualnych błędów i redukcję zanieczyszczeń. Do tego coraz chętniej stosuje się systemy inteligentnego sterowania, co również przekłada sie na zmniejszone zużycie paliwa oraz emisję zanieczyszczeń. 

Systemy z rekuperacją 

Co jeszcze stosuje się przy układach kominowych? Dużym powodzeniem cieszą się wymienniki ciepła, czyli tzw. rekuperatory. To urządzenia, których zadaniem jest odzyskiwanie energii cieplnej ze spalin, a następnie przekazywanie jej do systemów grzewczych oraz układów podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pozwala to na redukcję kosztów eksploatacji nieruchomości. Dzięki rekuperacji zmniejsza się zużycie paliw kopalnych i automatycznie redukuje emisję CO2. Warto to rozważyć. 

Systemy CCS

Ostatnie lata to rozwój systemów CCS przeznaczonych do wychwytywania i składowania CO2 z gazów spalinowych. Zanieczyszczenia te są przechowywane w specjalnych zbiornikach. Na ten moment tego typu systemy wciąż raczkują i nie są jeszcze powszechnie stosowane w przemyśle. Warto jednak śledzić tempo ich rozwoju oraz potencjał ich zastosowania w praktyce. 

Jak jeszcze redukować emisję CO2 w systemach kominowych?

Oczywiście jest jeszcze wiele innych sposobów na to, aby redukować emisję CO2 w systemach kominowych. W tym celu stosuje się lepszej jakości paliwa, które mają lepszy skład oraz powodują mniejsze zanieczyszczenia. Ponadto warto rozważyć inwestycję w nowoczesny i wydajny kocioł, który wykorzystuje różne technologie w celu zwiększenia efektywności spalania i redukcji zanieczyszczeń.  


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl