Jak sama nazwa wskazuje, system kominowy to połączenie różnych elementów komina, które wspólnie tworzą całą konstrukcję. W tym wypadku mówimy o wkładzie kominowym oraz obudowie komina. Ten pierwszy składa się z dedykowanych rur o wysokiej wytrzymałości, które odpowiadają za odprowadzanie spalin. Obudowa komina zazwyczaj wykonywana jest z pustaków. Wewnątrz takiej konstrukcji umieszcza się wkład kominowy. Do budowy wkładu można wykorzystać przewody kominowe m.in. rury szamotowe oraz rury kamionkowe. Zazwyczaj ich przekrój (średnica) mieści się w przedziale 12-30 centymetrów.
Standardowa długość tych elementów to 66 oraz 133 centymetry. Wnętrza rur odprowadzających spaliny są glazurowane, a przekrój okrągły lub kwadratowy dopasowuje się do swoich potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Dodatkowo system uszczelnia się kitem kwasoodpornym.Do budowy komina doskonale nadają się pustaki keramzytobetonowe, które nie wymagają murowania. Jeżeli przy danym typie wkładu stosuje się ocieplenie, to wybiera się pustaki z kanalikami, które pozwalają na wietrzenie termoizolacji. Tak skonstruowany komin jest w stanie utrzymać pożądaną temperaturę, usuwać z konstrukcji wilgoć, a także zmniejszyć ryzyko ewentualnych usterek. Wśród dostępnych systemów kominowych warto wymienić:
Wyboru należy dokonać już na etapie projektu domu lub początkowej fazy budowy domu.
Do całej instalacji można dokupić dodatkowe akcesoria. Daje to dodatkowe możliwości w kontekście rozbudowy systemu, a także jego izolacji. Przykładowe akcesoria to m.in.: termoizolacja, płyta czołowa z wełny mineralnej, pustaki z otworami na rury, ścieki kondensatu, drzwiczki rewizyjne, obręcze dystansowe, kratka wywietrznikowe, rury i przyłącza oraz inne. Kominy mogą posiadać różne funkcje i rozwiązania dodatkowe. Wszystko zależy od realnych potrzeb klienta oraz funkcji uwzględnionych w projekcie. Wymienia się m.in. kominy dwufunkcyjne, czy też systemy z pionem wentylacyjnym. Odpowiednio przygotowany system jest niezawodny, minimalizuje ryzyko awarii oraz daje większe poczucie bezpieczeństwa domownikom. Łatwiej utrzymać im również komfort cieplny i trwałą strukturę całego budynku.
Ostateczna cena w dużej mierze zależy od tego, z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy systemu kominowego oraz jak bardzo jej rozbudowany. Przyjmuje się, że metr bieżący instalacji to koszt około 300 złotych. Do tego warto doliczyć koszty związane z robocizną.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl