Co zrobić gdy ciąg w kominie jest nieodpowiedni?

Co to jest ciąg w kominie?


Ciąg w kominie jest to zjawisko „zasysania” spalin z kotła w kierunku wylotu z komina. Jest efektem różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Ciąg jest tym większy, im większa jest różnica temperatur między kominem a powietrzem na zewnątrz. Kolejnymi czynnikami decydującymi o sile ciągu są wysokość przewodu kominowego oraz wielkość jego przekroju.

Przedstawię kilka porad dotyczących ciągu, kominów oraz opału:

Podstawową funkcją komina jest wytworzenie ciągu w celu transportu gazów na zewnątrz budynku. Dobry ciąg to podstawa dobrego spalania. Prawidłowy ciąg w kominie powinien mieścić się między 10-20 Pa ( 1-2mm H2O)

Jak konstrukcja komina wpływa na ciąg?

Wyższy komin daje większy ciąg. Jeśli ciąg jest niedostateczny, rozwiązaniem jest budowa wyższego komina. Średnica komina nigdy nie powinna być mniejsza od średnicy wyjścia dymowego z pieca. Okrągły przekrój komina daje lepszy ciąg niż przekrój kwadratowy. Zastosowanie kolana zmniejsza ciąg. Jeśli kolano musi być zastosowane zaleca się stosować 2x45o.

Dopływ powietrza

Otwarte palenisko pobiera około 300 m3 powietrza na godzinę, podczas gdy zamknięta komora spalania pobiera około 30 m3 na godzinę. Odpowiednia ilość powietrza doprowadzona do komory spalania pozwoli uniknąć niepełnego spalania. O tym czy spalanie będzie zupełne czy niezupełne decyduje współczynnik nadmiaru powietrza w pomieszczeniu.

Wpływ wiatru

Zakłócenia ciągu mogą być spowodowane wysokimi drzewami, rzeźbą terenu lub wysokimi budynkami. Ten problem można rozwiązać poprzez wybudowanie wyższego komina co nie zawsze jest możliwe. Dla pobudzenia lub zmniejszenia ciągu kominowego podczas wiatru i dla zapobiegania wtłaczania dymu przez wiatr, na wyloty kominów zakłada się nasady kominowe. Cofanie się dymu pod wpływem wiatru jest skutkiem wystąpienia niekorzystnej różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. W ekstremalnych sytuacjach należy zainstalować wentylator wyciągowy z regulatorem ciągu - stabilizuje on ciąg komina. Dobry ciąg ma wpływ na ilość ciepłego powietrza. Wysoka temperatura powoduje mocniejszy ciąg w kominie. Dobre wyniki uzyskuje się wtedy, gdy wysokość oraz średnica komina dopasowana jest do wkładu. Za duży ciąg może spowodować, że ciepło będzie za szybko wchłaniane do komina. Zbyt silny ciąg może być regulowany za pomocą szybra, regulatora ciągu (na rurze dymowej). Im więcej kolan w podłączeniu tym gorszy ciąg.

Piece na drewno

Dobór kominka do pomieszczenia jest bardzo ważna. Za duży piec może spowodować osadzanie się korozytu oraz problemy z dymem, a za mały piec będzie stale przegrzewany - w rezultacie płyty (części) mogą się wykrzywiać i pękać.

Utrudnione rozpalanie- przyczyny:

 

  • Za mała ilość powietrza wpływająca do komory spalania.
  • Zła podpałka
  • Słaby ciąg / zimny komin

 

Dym w pomieszczeniu - przyczyny:

  • Jakość drewna Wilgotne drewno może wytworzyć znacznie więcej dymu niż komin może odprowadzić.
  • Systemy wentylacji Systemy wentylacji mechanicznej takie jak np. klimatyzacja, wyciągi łazienkowe lub kuchenne mogą powodować odwrotny ciąg w kanale dymowym Aby takich sytuacji uniknąć zawsze doprowadzamy powietrze do spalania z zewnątrz budynku.
  • Błędy eksploatacji Przed dołożeniem drewna należy otworzyć szyber i regulację dopływu powietrza do spalania – drzwi otwieraj powoli aby nie spowodować zaciągania dymu do pomieszczenia.
  • Rury dymowe Należy pamiętać, że kolana i poziome rury dymowe zmniejszają ciąg. Podłączenie kominka do kanału dymowego powinno być jak najkrótsze.
  • Zbyt krótki komin może spowodować niedostateczny ciąg. Zbyt zimny komin może spowodować brak lub odwrotny ciąg. Wszystkie połączenia rur dymowych muszą być szczelne i dobrze dopasowane do czopucha pieca.
  • Zatkanie komina Komin może być zatkany przez gniazda ptaków, smołę lub sadzę. Obowiązkowe czyszczenie komina należy przeprowadzić cztery razy w roku.

 

Utrudniona kontrola procesu spalania:

  • Zużyte uszczelki (nieszczelność).
  • Złe paliwo: Nie należy palić starych palet, śmieci oraz woskowanych produktów.
  • Zbyt wilgotny opał
  • Nadmierny ciąg w kominie: Należy użyć szybra lub regulatora ciągu aby go ograniczyć.
  • Brak powietrza zewnętrznego do spalania.

 

Osadzanie się kreozytu może być spowodowane przez:


  • Złą jakość drewna, duża wilgotność drewna
  • Zbyt duże polana.
  • Nieodpowiedni opał.
  • Zakłócony ciąg w kominie.
  • Błędy w eksploatacji. Za mało powietrza do spalania.
  • Zamknięte regulatory powietrza.
  • Za duży piec ( zbyt niska temperatura paleniska).

 

 

Kotły kondensacyjne:

Kotły kondensacyjne wydają spaliny o temperaturze tak niskiej, że nie prowadzi ona do powstania ciągu kominowego. Kotły takie wytwarzają więc nadciśnienie, które wypycha spaliny na zewnątrz komina. Do pracy z takimi kotłami stosowane są specjalne kondensacyjne systemy spalinowe. Można również montować urządzenia wspomagające ciąg.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdzić czystość i drożność komina!


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

 Opracowanie redakcja.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.