Grzejniki do pracy w systemach niskotemperaturowych - sposób na tanie ogrzewanie domu

Koszty ogrzewania domów skłaniają właścicieli do podnoszenia ich efektywności energetycznej. Jest na to kilka sposobów: poprawa izolacyjności cielnej, zmiana źródła ciepła, wymiana instalacji ogrzewczej. Coraz więcej zwolenników zyskują niskotemperaturowe systemy ogrzewania.

 

Niższa temperatura powietrza sprawia, że straty ciepła przez przegrody nie ulegają redukcji. Temperatura wody w nowoczesnych systemach grzewczych nie przekracza 55ºC, podczas gdy w tradycyjnych instalacjach trzeba ją podgrzać niekiedy do ponad 80ºC. Mniejsze straty, to mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania. Obniżania temperatury obliczeniowej czynnika grzejnego w systemach centralnego ogrzewania niesie tez za sobą poprawę komfortu cieplnego i jakości powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.

Najczęściej występujące ogrzewania niskotemperaturowe to:

  • ogrzewania podłogowe,
  • ogrzewania ścienne,
  • ogrzewania sufitowe,
  • płaszczyznowe ogrzewania powietrzne,
  • ogrzewania konwekcyjne (o obniżonej temperaturze).

 

Jeżeli chodzi o ogrzewanie konwekcyjne o obniżonej temperaturze warto poświęcić mu więcej uwagi. Często w celu poprawy efektywności energetycznej budynku użytkownicy decydują się na wymianę ogrzewania na niskotemperaturowe. W przypadku zmian w istniejącym już budynku zastosowanie, rekomendowanego do systemów niskotemperaturowych, ogrzewania podłogowego, ściennego czy sufitowego jest bardzo trudne, pracochłonne i drogie, a często nawet niemożliwe. Pozostaje więc inne rozwiązanie, łatwiejsze i nie wymagające dużych nakładów pracy. Modernizując instalację c.o. i przystosowując ją do współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne, można po prostu wymienić grzejniki na modele przystosowane do pracy w systemach niskotemperaturowych. 

Grzejniki do instalacji niskotemperaturowych są najczęściej aluminiowe, rzadziej stalowe i są zaprojektowane tak, aby szybko reagować na sygnał z termostatu i sprawnie emitować ciepło. Dzięki temu w ciągu kilku minut rozkład temperatury w pomieszczeniu ulega wyrównaniu. Najlepsze miejsce dla tego typu grzejników, zapewniające optymalną pracę, to, podobnie jak w przypadku tradycyjnych, ściana zewnętrzna pod oknem. Ciepło emitowane przez tak zamontowany grzejnik ogrzewa powietrze, niweluje efekt chłodnej powierzchni okna, szybko i jednolicie ogrzewając całe pomieszczenie.

Jednym z korzystnych aspektów stosowania grzejników niskotemperaturowych jest cyrkulacja powietrza, zapewniająca odczucie komfortu cieplnego. Stała cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu sprawia, że mi występują nieprzyjemne przeciągi, ani obszary chłodu. Przy poprawnie funkcjonującej grzejnikowej instalacji niskotemperaturowej unikamy gwałtownej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, a za tym idzie unoszenia się kurzu – ma to znaczenie dla alergików. Poza tym w systemach niskotemperaturowych, cząsteczki kurzu nawet jak osiądą na elementach grzejnych, nie będą ulegać przypiekaniu i powodować powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Zastosowanie grzejników w układach niskotemperaturowych pozwala nam także uniknąć problemów z przesuszeniem powietrza w pomieszczeniu. Nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, takie grzejniki, pracując z pełną wydajnością, mają neutralny wpływ na poziom wilgotności powietrza. Poza tym temperatura powierzchni grzejników pracujących w systemach niskotemperaturowych jest bezpieczna dla użytkowników.


Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja: A.J.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.