Kluczowym elementem systemu grzewczego w domu jest kocioł. To od niego w dużej mierze zależy to, czy ogrzewanie będzie wydajne i oszczędne. Kluczowe parametry urządzenia to jego moc grzewcza oraz wielkość. Oczywiście każda nieruchomość ma nieco inną specyfikę, jednak przy obliczeniach mocy kotła można sugerować się sprawdzonym wzorem. Aby dokonać obliczeń, należy określić poziom ocieplenia domu. Im lepszej jakości izolacja termiczna, tym mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Pierwszym krokiem w obliczeniach jest ustalenie kubatury pomieszczeń w budynku. W tym celu powierzchnię domu należy pomnożyć przez wysokość pomieszczeń. Następnie wynik mnoży się przez współczynnik, który dla domów nieocieplonych wynosi 48 W/m3, a dla domów z dobrą izolacją termiczną wynosi 40 W/m3.
Przykładowo: dom jednorodzinny ma 100 m2, jest dobrze ocieplony, a wysokość pomieszczeń to 2,5 metra. Obliczenia prezentują się tak:
100 m x 2,5 m x 40 W = 10 000 W, czyli 10 kW.
Oznacza to, że moc kotła powinna wynosić około 10 kW, aby zapewnić domownikom optymalną eksploatację i komfort cieplny.
Pozostałe elementy systemu grzewczego powinny być dobierane bezpośrednio do rodzaju źródła ciepła, czyli kotła oraz projektu instalacji. Ogrzewanie podłogowe różni się od tradycyjnego opartego o kaloryfery. Należy o tym pamiętać. Dobór grzejników, rur, termostatów i ich parametrów zależy od realnych potrzeb inwestora oraz jego budżetu. Na rynku dostępne są produkty w dużej rozpiętości cenowej. Oczywiście różnią się jakością wykonania i wydajnością. Warto poddać analizie kilka dostępnych rozwiązań, aby cały projekt przygotować w ten sposób, aby z jednej strony był wydajny i wytrzymały, a z drugiej oszczędny w zakupie i eksploatacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomendowany jest kontakt ze specjalistą. Pomoże on w doborze elementów systemu grzewczego, które będą ze sobą zgodne. Dzięki temu zadbasz o poprawną instalację układu oraz jego bezpieczną eksploatację przez lata.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl