Koszty ogrzewania nieruchomości standardowymi systemami grzewczymi rosną w szybkim tempie. Jest to związane m.in. ze wzrostem cen paliw grzewczych. Do tego urządzenia muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy i przepisy unijne, a niektóre z nich zostaną wyłączone z użytku w najbliższych latach. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej inwestujemy w alternatywne systemy grzewcze, które z jednej strony są bardziej przyjazne środowisku, a z drugiej mogą być zdecydowanie tańsze w eksploatacji. Dodatkowym motywatorem do tego typu inwestycji jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie z rządu.
Czym właściwie są alternatywne systemy grzewcze? W dużym skrócie są to różnego rodzaju urządzenia grzewcze, które opierają swoje działanie na odnawialnych źródłach energii oraz na paliwach uznawanych powszechnie za ekologiczne. To ten rodzaj systemów rekomendowany jest przez urzędników Unii Europejskiej, który dążą do zmniejszenia śladu węglowego generowanego przez ogrzewanie nieruchomości. Tego typu urządzenia grzewcze stoją niejako w opozycji do tradycyjnych źródeł, w tym m.in. kotłów na paliwa stałe czy też starych kotłów gazowych.
Podstawowy podział alternatywnych systemów grzewczych obejmuje takie rozwiązania technologiczne, jak m.in.:
Działanie układu grzewczego może być wspierane przez energię elektryczną generowaną przez OZE. Dzięki temu zmniejsza się koszt ogrzewania nieruchomości, a także redukuje ilość generowanych zanieczyszczeń. Do klasycznych przykładów takiego połączenia należą m.in.: fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy też przydomowe elektrownie wodne.
Oczywiście alternatywne systemy grzewcze nie cieszyłyby się taką popularnością, gdyby nie ich zalety. Do podstawowych z nich należą:
Zależy Ci na bezpiecznym i wydajnym ogrzewaniu? Poznaj różne możliwości i wspólnie z ekspertem sprawdź, jakie urządzenie będzie najlepszym wyborem w przypadku Twojej nieruchomości. Wszystko po to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort codziennego życia.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl