Instalacja kolektorów słonecznych jest przedsięwzięciem skomplikowanym dlatego należy pamiętać, aby jej wykonanie zlecić fachowcom
Zestaw elementów instalacji solarnej zawiera zwykle:
Kolektory to podstawowe elementy instalacji solarnej. Ich łączna powierzchnia, a więc także koszt, jest zależna od zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Każde obliczenia należy wykonywać indywidualnie, ale przyjmuje się, że w przypadku popularnych kolektorów płaskich na jedną osobę potrzeba średnio od 1 do 1,5 metra kwadratowego powierzchni kolektora. Inaczej wyglądają obliczenia jeśli chcemy połączyć instalację solarną z systemem niskotemperaturowego (np. podłogowego) ogrzewania domu, gdzie 1m² panelu zaspokaja zapotrzebowanie 10m² powierzchni budynku. Pamiętajmy także, że kolektory płaskie są tańsze niż próżniowe.
Zasobnik ciepła jest elementem niezbędnym w instalacji solarnej. Ze względu na zmienny poziom nasłonecznienia w ciągu dnia, jak również gorsze nasłonecznienie poza sezonem letnim, energia uzyskana przez solary musi być magazynowana w zasobniku. Zazwyczaj jest to dobrze izolowany zasobnik wodny, wyposażony w wymiennik ciepła (wężownica lub płaszczowy). Jego wielkość musi być przystosowana do zapotrzebowania na c.w.u. Pamiętajmy, aby zasobnik został zamontowany jak najbliżej kotła, co pozwoli uniknąć dodatkowych strat energii. Czynnikiem grzewczym w instalacjach kolektorów słonecznych jest najczęściej roztwór glikolu propylenowego z wodą. Wykorzystanie takiego roztworu jest możliwe dzięki jego wysokiej temperaturze parowania i niskiej zamarzania. Instalacja kolektorów słonecznych, oprócz wymienionych powyżej, zawiera również inne elementy, jak uszczelki, pompa cyrkulacyjna czy naczynie wzbiorcze.
Ceny paneli słonecznych
Cena pełnego systemu solarnego zależy od wielu czynników i wacha się od 7-8 do nawet 20 tysięcy złotych. Zestaw z dwoma płaskimi kolektorami i 300 litrowym zasobnikiem może pokryć nawet 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (w okresie letnim nawet 100%). Konkretne wyliczenia zależą od projektu, wybranego producenta elementów systemu, ceny montażu. Ale największe znaczenie mają rodzaj i wielkość paneli słonecznych. Inwestycja w kolektory słoneczne zwraca się średnio po 5-7 latach w postaci oszczędności środków wydawanych na ogrzewanie. Przy odpowiednim serwisowaniu i eksploatacji to dobra inwestycja, szczególnie zważywszy na średnio 20 letnią żywotność instalacji. Dodatkowo można skorzystać z rządowego dofinansowania, które pokrywa do 45% wartości kredytu zaciągniętego na zaprojektowanie i realizację instalacji kolektorów słonecznych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.