Rekuperacja to proces technologiczny, która polega na odzyskiwaniu ciepła w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W dużym skrócie chodzi o to, że w trakcie wymiany powietrza w pomieszczeniu obserwuje się wyraźne straty ciepła. Rekuperacja pozwala na częściowy jego odzysk za pomocą wymiennika ciepła. Dzięki temu odzyskana energia może być ponownie wykorzystana w budynku w systemie grzewczym, czy też w instalacji ciepłej wody użytkowej. W domach pasywnych i energooszczędnych standardem jest montaż wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji.
Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje zalety. Odzyskiwanie ciepła pozwala na wygenerowanie realnych oszczędności, ponieważ mniej paliwa/prądu zużywa się na produkcję energii cieplnej. W skali sezonu oszczędności mogą dochodzić nawet do kilkunastu procent, co robi różnicę. Nic dziwnego, że wydajne systemy rekuperacji cieszą się rosnącą popularnością wśród świadomych i wymagających klientów.
Poza oszczędnościami finansowymi poprawia się również jakość powietrza. Jest to związane z tym, że systemy z rekuperacją wyposażone są w filtry. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń w postaci pyłów i alergenów. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniach jest lepsze, co redukuje ryzyko występowania jednostek chorobowych i problemów ze strony układu oddechowego i skóry. Docenią to nie tylko alergicy.
Znasz już dwie kluczowe korzyści związane ze stosowaniem rekuperacji w domu. To nie koniec. Wraz z tym systemem łatwiej o utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, co przekłada się na codzienne życie domowników. Ponadto redukuje się negatywny wpływ budynku na środowisko naturalne. Jest to związane ze zmniejszeniem powstających zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem domu i np. spalaniem paliwa grzewczego. Odpowiednio działający system zabezpiecza też wnętrza przed nadmierną wilgocią i ryzykiem rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Zależy Ci na efektywnym i zdrowym ogrzewaniu domu? Warto rozważyć inwestycję w system z rekuperacją.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl