Wymienniki ciepła, jakimi są rekuperatory, składają się z równoległe przebiegających przewodów powietrznych lub komór, które oddzielają poszczególne czynniki. Przez komory składające się z cienkich blach lub rur przepływa w sąsiedztwie i każdorazowo naprzemiennie czynnik grzewczy lub chłodniczy oraz medium, które należy ogrzać lub schłodzić. Rozróżnia się następujące rodzaje przepływu medium: współprądowy, przeciwprądowy lub krzyżowy. Dzięki specjalnemu tłoczeniu na zimno blach lub sprawnemu rozmieszczeniu przewodów powietrznych względem siebie, powstają wysoko efektywne powierzchnie wymiany ciepła, dzięki czemu wymienniki ciepła osiągają wysoki odzysk ciepła.
Podział wymienników ciepła:
Rekuperator montuje się na strychu lub w piwnicy, skąd rozchodzą się po całym domu kanały prowadzone w stropie lub pod sufitem.
Czynniki, na które należy zwrócić uwagę wybierając rekuperator:
Niektóre rekuperatory o sprawności deklarowanej wynoszącej według producenta ponad 90% w rzeczywistości odzyskują zaledwie 50-60% ciepła.
rekuperator to urządzenie, które pracuje 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Przy doborze rekuperatora należy zwrócić uwagę na pobór prądu jaki potrzebuje centrala wentylacyjna oraz koszcie wymiany filtrów.
zależy od rodzaju wentylatora zastosowanego w środku i typu obudowy (metalowa obudowa ma tendencję wpadania w rezonans), ważna jest również dobra izolacja akustyczna centrali
siła, z jaką wentylatory przepychają powietrze przez przewody. Jeżeli jest zbyt mała, nawiew i wywiew funkcjonują prawidłowo jedynie przy otworach wentylacyjnych najbliższych centrali.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
Wykorzystane zdjęcia: Alternatywne Systemy Komfortu.