Bezpieczeństwo i sprawność instalacji grzewczej – jak o nie zadbać?

Jednym z kluczowych układów w każdym domu jest instalacja grzewcza. Od jej sprawności i bezpieczeństwa eksploatacji zależy komfort domowników. Doceniamy to zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, choć sama instalacja użytkowana jest przez cały rok. Wykorzystujemy ją m.in. do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o bezpieczeństwo i sprawność instalacji grzewczej. 

Przeglądy instalacji grzewczej

Przede wszystkim obowiązkiem właściciela nieruchomości jest przeprowadzanie regularnych przeglądów wykorzystywanych w niej instalacji. Dotyczy to również systemu grzewczego. Należy kontrolować prawidłowość jego funkcjonowania. Tego typu prace wykonuje się minimum raz w roku. Rekomenduje się wykonanie przeglądu przed sezonem grzewczym, aby zyskać pewność, że wszystko działa bez zarzutu. Jeżeli coś będzie nie tak, to zostanie jeszcze czas na przeprowadzenie ewentualnych prac serwisowych i naprawczych. W ramach prowadzonych czynności warto m.in.:

  • sprawdzić rurociągi pod kątem ich stanu technicznego;
  • wyregulować kocioł;
  • wyczyścić grzejniki. 

Odpowietrzanie instalacji 

W nieużywanej instalacji centralnego ogrzewania gromadzi się powietrze. Wpływa ono na zmniejszenie efektywności instalacji oraz może utrudniać utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Standardowym objawem zalegającego powietrza są nierównomiernie nagrzane kaloryfery, gdy ich część pozostaje zimna lub letnia. Właśnie dlatego należy odpowietrzyć instalację grzewczą zgodnie ze wskazaniami producenta danego systemu. Nowoczesne grzejniki posiadają dedykowane zawory. Przy starszych konstrukcjach niezbędne będzie skorzystanie z dedykowanych kluczy do odpowietrzania. Jeżeli nie chcesz wykonywać tych czynności samodzielnie, to możesz skorzystać ze wsparcia hydraulika. 

Fachowe czyszczenie układu centralnego ogrzewania

Instalacje centralnego ogrzewania powinny być odpowiednio czyszczone. Za te prace odpowiadają specjalistyczne firmy, które dysponują wiedzą, fachowym sprzętem oraz doświadczeniem. Niezwykle ważne jest to, aby oczyścić układ z sadzy i innych zanieczyszczeń, a następnie skontrolować jego pracę. Wpłynie to korzystnie na efektywność systemu grzewczego oraz zredukuje ryzyko wystąpienia ewentualnych usterek. 

Konserwacja instalacji grzewczej 

Regularna konserwacja instalacji grzewczej umożliwia utrzymanie jej dobrego stanu technicznego i wysokiej wydajności w dłuższej perspektywie. Właśnie dlatego nie można tego bagatelizować. Na rynku dostępne są dedykowane preparaty antykorozyjne do instalacji c.o., które zwiększają ochronę systemu i przeznaczone są do stosowania w zamkniętych układach grzewczych. Większość prac związanych z zadbaniem o sprawność i bezpieczeństwo eksploatacji instalacji grzewczej możesz wykonać samodzielnie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to skorzystaj ze współpracy ze specjalistą. Konserwacja instalacji grzewczej to klucz do zachowania jej wydajności i bezpiecznej eksploatacji nieruchomości.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl