Osoba odpowiedzialna za wykonanie projektu instalacji grzewczej musi spełnić szereg wymagań prawnych. Przede wszystkim wszystkie instalacje powstające po 1 stycznia 2021 roku muszą spełniać bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła (U) oraz współczynnika zapotrzebowania na energię nieodnawialną (EP). W związku z tym jako właściciel nowego domu jednorodzinnego lub podczas wykonywania prac termomodernizacyjnych w starym budynku, koniecznie weź to pod uwagę.
Bez dwóch zdań instalacja grzewcza w budynku pełni bardzo ważną rolę. Zależy od niej m.in. bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Sprawnie działające i efektywne ogrzewanie to również poprawa komfortu cieplnego domowników oraz szansa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych nieruchomości. Ważne jest, aby projekt był indywidualnie dopasowany do specyfiki danego budynku. W praktyce oznacza to, że często gotowe projekty wymagają modyfikacji wykonywanych przez profesjonalistów. Projektant przed przystąpieniem do pracy, powinien określić takie parametry jak: straty ciepła w nieruchomości, rekomendowana moc kotła, rozmieszczenie i typ grzejników, dobór pomp obiegowych, naczynia wzbiorczego czy też odpowiedniej średnicy rurociągów.
Projekty instalacji grzewczej mogą być bardzo różne. W związku z tym trudno jednoznacznie wskazać, czym powinien charakteryzować się gotowy i kompletny projekt. Co do zasady, są jednak elementy, które powinien zawierać. Wśród nich znajdują się m.in.:
Współczesne systemy grzewcze często wyposażone są o rozwiązania z obszaru automatyki domowej, w tym dedykowane sterowniki do zarządzania ogrzewaniem. Stosuje się to m.in. w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych. Warto sprawdzić dostępne możliwości. Być może w Twoim przypadku uzasadnione ekonomicznie będzie skorzystanie z automatyki domowej. Pamiętaj o tym, aby za wykonanie projektu instalacji grzewczej odpowiadał doświadczony specjalista.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl