To niezwykle ważny punkt. Pierwszym krokiem powinna być dokładna analiza potrzeb występujących w danej nieruchomości. Bardzo ważne jest przeprowadzenia audytu nieruchomości lub symulacji planowanego zapotrzebowania na energię cieplną w przypadku nowej inwestycji. Na tej podstawie dobiera się źródło ciepła oraz pozostałe elementy systemu. Pod uwagę bierze się przede wszystkim zapotrzebowanie cieplne budynku mierzone w kW i taką wydajność (z odpowiednią górką) źródła ciepła należy wybrać.
Wiesz już, jaka powinna być moc grzewcza Twojego systemu? Teraz zastanów się, jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy. Do wyboru jest kilka wariantów. W ostatnich latach zwiększonym zainteresowaniem cieszą się systemy oparte na odnawialnych źródłach energii oraz charakteryzujące się energooszczędnością. Przykładowe rodzaje systemów grzewczych to m.in.:
Każdy z nich ma inną charakterystykę. Wybrane potrzebują dodatkowej przestrzeni na składowanie opału, a inne działają w oparciu o energię elektryczną (np. z paneli fotowoltaicznych, z sieci energetycznej). Warto dobrać system bezpośrednio do swoich potrzeb i oczekiwań.
Projekt budowy nowego domu lub remontu użytkowanej nieruchomości musi uwzględniać prace związane z modyfikacją, lub montażem nowego systemu grzewczego. Pod uwagę należy wziąć: kotłownie, miejsce na opał, poprowadzenie rur grzewczych i inne elementy. Za to powinien odpowiadać doświadczony specjalista, który posiada niezbędne uprawnienia. Ma to bowiem wpływ na komfort i bezpieczeństwo codziennego życia domowników.
Wykonanie ogrzewania domu we własnym zakresie może być kłopotliwe. Łatwo o popełnienie kosztownych błędów. Warto tego unikać i postawić na współpracę z renomowaną firmą. Dzięki temu zyska się pewność, że cały układ będzie wykonany prawidłowo i będzie bezpieczny w użytkowaniu. Eksperci pomogą Ci w przejściu przez cały proces krok po kroku.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G. .)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl