Błędy projektowe i montażowe w instalacjach grzewczych

Podczas wykonywania projektów i realizacji montażu instalacji grzewczych może dojść do różnych błędów.

Wpływają one na wydajność danego systemu, a także jego efektywność kosztową. W skrajnych przypadkach błędy mogą prowadzić do poważnych usterek, a nawet zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników nieruchomości. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy projektowe i montażowe w instalacjach grzewczych.

Źle dopasowana moc grzewcza kotła lub pompy ciepła

Jednym z podstawowych błędów projektowych jest wybranie kotła lub pompy ciepła, które będą miały niedostateczną moc lub za dużą moc. Przekłada się to na spadek efektywności działania całego systemu. Większym zagrożeniem jest rozwiązanie o zbyt małej mocy, ponieważ system nie będzie w stanie ogrzać pomieszczeń i zapewnić komfortu cieplnego domowników. To tzw. niedowymiarowanie. Odczujesz to zwłaszcza w czasie mroźnych zimowych dni. Czasami dochodzi do tego, że pomieszczenia należy ogrzewać dodatkowymi urządzeniami, co przekłada się na wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem. Zbyt duża moc kotła lub pompy ciepła to przewymiarowanie. Przekłada się to na zwiększony koszt zakupu kotła lub pompy, a także zwiększone koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Im większa moc urządzenia, tym więcej prądu pobiera ono w trakcie pracy. Im większy pobór prądu, tym wyższe rachunki eksploatacyjne. Właśnie dlatego, przy projektowaniu instalacji grzewczej należy postawić na wsparcie profesjonalisty, który dokona obliczeń. Dopasowanie mocy do potrzeb i specyfiki budynku to podstawa, jeżeli zależy Ci na efektywnej kosztowo i wygodnej eksploatacji systemu grzewczego. Urządzenie powinno być dobierane pod realne zapotrzebowanie na ciepło w danym obiekcie.

Jakie błędy popełniane są przy montażu?

Błędy można popełnić nie tylko na etapie wyboru urządzeń. Zdarzają się również już na etapie samej instalacji systemu. Podstawowe błędy to dobór złych rur do instalacji. Jeżeli będą miały zbyt małą średnicę, to może dochodzić do zwiększonego hałasu w czasie ogrzewania. Będzie to związane z szybszym przepływem wody przez węższe rury. Ponadto może dochodzić do sytuacji, że specjalista nieodpowiednio wyreguluje instalację hydrauliczną. To spore zagrożenie. Objawia się tym, że wybrane pomieszczenia są niedogrzane, a inne przegrzewane mimo tego, że docelowo powinna w nich panować taka sama temperatura.

W jaki sposób możesz uniknąć błędów?

Oczywiście błędów można uniknąć. W tym celu warto postawić na wsparcie renomowanych specjalistów, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem i instalacją systemów grzewczych. Dzięki temu wszystkie elementu zestawu będą dobrze dobrane i będą się wzajemnie uzupełniały. W przeciwnym wypadku narażasz się na większe koszty inwestycji, a także podwyższone koszty ogrzewania. Z pozoru oszczędne rozwiązanie może być powodem generowania większych opłat i strat finansowych. Odpowiednie zaprojektowanie i wdrożenie systemu grzewczego to podstawa. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo domowników oraz całego budynku, a także wydajne centralne ogrzewanie w domu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl