Wszystko, co powinno się wiedzieć o pompach ciepła typu monoblok

Ze względu na konstrukcję pompy ciepła dzieli się przede wszystkim na dwie podstawowe kategorie: modele split i monoblok. W tym artykule skupimy się nad tym, czym są pompy ciepła typu monoblok, jak wygląda ich konstrukcja oraz potencjał zastosowania w praktyce. Urządzenia tego typu w swojej ofercie posiada wielu cenionych producentów. Dowiedz się, czym są popularne monobloki. 

Pompa ciepła typu monoblok – charakterystyka

Pompa ciepła monoblok to jeden z rodzajów urządzeń należących do szerszej grupy powietrznej pompy ciepła. Charakteryzuje się tym, że wszystkie niezbędne elementy do pracy pompy ciepła mieszczą się w jednej obudowie. Oznacza to, że w jednej jednostce znajdują się m.in.: sprężarka, parownik, zawór rozprężny i skraplacz. Jednocześnie w modelach typu monoblok obserwuje się zamknięty hermetycznie obieg czynnika roboczego. Tym monobloki różnią się od pomp ciepła typu split, które mają dwie połączone ze sobą jednostki (jedna w domu, druga na zewnątrz. W modelach monoblok jedna jednostka montowana jest na zewnątrz budynku. 

Jak działa pompa ciepła typu monoblok?

Warto wiedzieć, w jaki sposób działa pompa ciepła typu monoblok. Urządzenie wytwarza energię cieplną, którą następnie transportuje do systemu centralnego ogrzewania i/lub ciepłej wody użytkowej. Do pracy pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna. Ta wprawia w ruch poszczególne elementy urządzenia. Ciepło pobierane jest z powietrza. Następnie energia cieplna przekazywana jest do czynnika roboczego. Tam wychładza się poprzez przekazanie ciepła dalej. Nowoczesne pompy ciepła często wyposażone sa dodatkowo w inwerter, dzięki czemu łatwiej kontrolować moc urządzenia oraz jego parametry grzewcze. Ułatwia to dbanie o komfort cieplny i optymalizację kosztów utrzymania nieruchomości. Obecnie pompy ciepła z powodzeniem wykorzystywane są już nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia, dzięki czemu w swoim działaniu zastępują m.in. klimatyzatory. 

Jak montować pompę ciepła typu monoblok?

Pompy ciepła monoblok powinny być montowane przez fachowca z niezbędnymi uprawnieniami. Standardowo montuje się je na zewnątrz budynku, jednak dostępne są też jednostki, które z powodzeniem można montować wewnątrz budynku. Montaż poza budynkiem determinowany jest tym, że monoblok jako źródło ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne. W tym celu przygotowuje się fundament, na którym ustawia się jednostkę. Tę łączy się rurami grzewczymi z zasilaniem i powrotem. Wymiana ciepła w tym układzie następuje poza budyniem. Chcesz wiedzieć więcej o tego typu urządzeniach? Zapraszamy do śledzenia innych naszych artykułów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie pracy pomp ciepła typu monoblok, warto skonsultować się z branżowym ekspertem.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl