Podzielnik ciepła to niewielkie urządzenie montowane bezpośrednio na grzejniku. Jego zdaniem jest przeprowadzanie w czasie rzeczywistym pomiarów objętości nośnika ciepła, który trafia do kaloryferów oraz jego temperatury. Zastosowanie podzielników ciepła możliwe jest w budynkach wielomieszkaniowych, gdzie każde z mieszkań posiada osobną sieć rur połączonych z grzejnikami oraz z instalację c.o. w danej nieruchomości. Urządzenia te stosuje się po to, aby w miarę możliwości sprawiedliwie dzielić koszty zużytego ciepła w całym budynku. Podzielniki montuje się tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania indywidualnych ciepłomierzy dla każdego z mieszkań.
Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje podzielników ciepła. To urządzenia cieczowe oraz elektroniczne. Różnią się one budową oraz charakterystyką działania. Cieczowe podzielniki ciepła zwane są też wyparkowymi. Składają się z dwóch rurek, w których znajduje się specjalna substancja. Gdy ogrzewanie jest włączone i ciepło pobierane jest z grzejnika przez otoczenie, to substancja ta paruje. Wskaźnik na jednej rurce wskazuje na bieżące zużycie, a na drugiej na zużycie energii cieplnej w poprzednim roku kalendarzowym. Modele tego typu nie cieszą się dużą popularnością, ponieważ wiele osób poddaje w wątpliwość ich dokładność. Alternatywą są elektroniczne podzielniki ciepła. Tu urządzenie posiada dwa dedykowane czujniki. Jeden z nich mierzy temperaturę grzejnika, a drugi temperaturę w danym pomieszczeniu. Do tego dochodzi zegar, które zadaniem jest mierzenie czasu, w jakim w pomieszczeniu panowała dana temperatura. Różnica temperatury powierzchni grzejnika i pomieszczenia jest podstawą do naliczenia opłat za ogrzewanie dla danego lokalu.
Zgodnie z Prawem energetycznym w budynkach wielorodzinnych obowiązkowe jest montowanie podzielników ciepła. Jeżeli właściciel lokalu tego odmówi, to naliczane są mu dodatkowe opłaty związane z ogrzewaniem. Obecnie podzielniki ciepła stanowią najsprawiedliwsze rozwiązanie w obszarze podziału kosztów zużycia energii cieplnej w mieszkaniach znajdujących się w jednym budynku. Dzięki nim nie ponosi się kosztów, które generowane są przez innych właścicieli mieszkań lub lokali usługowych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl