Rodzaje paliw stosowanych w ogrzewnictwie: Zalety i wady

Obecnie w ogrzewnictwie stosuje się różnego rodzaju paliwa grzewcze. Różnią się nie tylko postacią, ale również efektywnością energetyczną, ceną oraz innymi aspektami. Oczywiście każde z tych paliw ma swoje wady i zalety. W tym artykule przygotowaliśmy skondensowany przegląd popularnych paliw grzewczych, wskazując na ich kluczowe plusy i minusy. Zachęcamy do lektury. 

Gaz ziemny 

Paliwo to pozyskuje się z naturalnych złóż. Przeznaczone jest do stosowania w kotłach gazowych. Gaz cieszy się popularnością ze względu na jego wysoką wydajność energetyczną, relatywnie niskie koszty ogrzewania budynku oraz małe ilości generowanych zanieczyszczeń. Do tego pozwala na automatyzację całego procesu grzewczego. Właśnie dlatego jest wyborem numer jeden w obiektach przemysłowych, jednak stosuje się go również w domach i budynkach wielorodzinnych. Minusy gazu ziemnego to: ograniczona dostępność ze względu na infrastrukturę, wpływ na środowisko (niewielki, ale jednak) potencjalne ryzyko wycieku i wybuchów. 

Węgiel 

Węgiel kamienny i brunatny to paliwo grzewcze, które stopniowo jest wycofywane z rynku. Jest to związane z tym, że podczas jego spalania generuje się duże ilości zanieczyszczeń, co negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Zalety węgla to: niskie koszty zakupu, wysoka kaloryczność i łatwa dostępność w Polsce. Z drugiej strony materiał ten ma niską efektywność energetyczną, wymaga miejsca na składowanie oraz bieżącej obsługi przez człowieka. 

Ekogroszek

To specjalny rodzaj węgla kamiennego. Jest on poddawany obróbce, w wyniku której otrzymuje się bardziej wydajny produkt o wyższej kaloryczności. Ponadto ekogroszek pozwala na automatyzację ogrzewania i powoduje mniej zanieczyszczeń, niż klasyczny węgiel. Jest jednak droższy w zakupie i również wymaga miejsca do składowania paliwa.

Biomasa

Rosnącą popularnością cieszy się biomasa w postaci pelletu, brykietu i drewna. To naturalne paliwo grzewcze, które klasyfikowane jest do źródeł ekologicznych i odnawialnych. Inne atuty to m.in. potencjał automatyzacji systemu grzewczego oraz zmniejszone koszty eksploatacji. Minusy biomasy to: konieczność składowania paliwa, obsługa pieców oraz emisja pyłów w trakcie spalania. 

Olej opałowy 

To paliwo płynne przeznaczone jest do spalania w specjalnych piecach. Olej opałowy charakteryzuje się wysoką efektywnością grzewczą. Do tego kotły są niemal bezobsługowe, a użytkownik uniezależnia się od dostaw gazu z sieci. Z drugiej strony olej opałowy jest drogi, emituje CO2 oraz wymaga przechowywania. To sprawia, że w Polsce nie jest bardzo popularny. 

Energia elektryczna

Ogrzewanie elektryczne w postaci grzejników jest coraz popularniejsze. Cenione jest za brak emisji spalin, bezpieczeństwo użytkowania i ekologiczny charakter. Z drugiej strony generuje duże koszty eksploatacji, które można zmniejszyć poprzez inwestycje w OZE, w tym fotowoltaikę i generowanie prądu we własnym zakresie. Alternatywą jest korzystanie z sieci energetycznej, jednak tu poza kosztami dochodzi jeszcze uzależnienie od dostawcy i ewentualnych przerw. Jak widzisz, każde paliwo grzewcze ma swoje zalety i wady. Warto dokładnie je przeanalizować, aby wybrać odpowiednie źródło ciepła w swoim domu, mieszkaniu lub firmie.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl