Jednym z podstawowych paliw opałowych do pieców wykorzystywanych w domach jednorodzinnych są paliwa w stanie stałym. Przez lata pierwszym wyborem wielu właścicieli nieruchomości był węgiel kamienny. Obecnie jednak odchodzi się od tego opału i jest to związane z ograniczeniami związanymi z dbałością o środowisko naturalne. Częściej wybiera się takie paliwa stałe jak naturalne drewno lub biomasa powstają z resztek organicznych. To rozwiązania bardziej przyjazne środowisku naturalnemu i jednocześnie kaloryczne, dzięki czemu zapewniają dobry stosunek ceny do ilości generowanej energii cieplnej. Biomasa może mieć postać: peletu, trocin, zrębków czy też wiórów i powstaje m.in. z resztek roślinnych z prac tartacznych.
Drugą kategorię stanowią paliwa płynne do pieca. Tu dużą popularnością cieszy się m.in. olej opałowy. W ostatnich latach jednak stopniowo się od niego odchodzi. Jest to związane przede wszystkim z wysokim kosztem ogrzewania. Olej opałowy jest drogi w zakupie oraz w magazynowaniu. Odpowiednio dobrany będzie jednak przyjazny środowisku naturalnemu i wciąż ten typ ogrzewania może być nawet dwukrotnie tańszy od ogrzewania elektrycznego. Alternatywę do oleju opałowego stanowią nowoczesne biopaliwa i bio oleje pozyskiwane m.in. z ziaren rzepaku. Można wykorzystywać je jednak tylko w nowoczesnych i specjalnych piecach olejowych.
Od lat w Polsce dużą popularnością cieszą się kotły gazowe. Jest to związane przede wszystkim z tym, że są wygodne w eksploatacji i bardziej ekologiczne od kotłów na węgiel kamienny. W tej kategorii paliw opałowych wykorzystuje się przede wszystkim: gaz ziemny, gaz płynny i biogaz. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto się z nimi zapoznać przed dokonaniem ostatecznej decyzji zakupowej.
Zastanawiasz się, jakie paliwo opałowe do pieca będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Jeżeli już posiadasz kocioł, to przede wszystkim wybrany opał powinien być dostosowany do pieca. Wykorzystywanie niezgodne z nim opału może prowadzić do awarii, a nawet stwarzać zagrożenie pożarem. Jeżeli jesteś na etapie zakupu źródła ciepła, to warto przeanalizować wydajność poszczególnych kotłów, ich moc grzewczą, koszty zakupu oraz eksploatacji. Wybór jest kwestią indywidualną. Obecnie stosuje się różnego rodzaju kotły i wybór najlepszego opału zależy przede wszystkim od aktualnej sytuacji rynkowej oraz upodobań inwestora. Z naszej perspektywy rekomendujemy zakup kotłów na biomasę, drewno czy też gaz.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl