Rosnąca świadomość społeczna w zakresie dbałości o środowisko naturalne oraz wdrażane przepisy sprawiają, że z roku na rok idziemy w kierunku coraz bardziej ekologicznych paliw grzewczych. Stopniowo odchodzi się od węgla i gazu, które powodują większe zanieczyszczenia. Jest to również związane z tym, że zgodnie z systemem ETS2, od 2027 roku paliwa kopalne zostaną objęte dodatkowym podatkiem. W konsekwencji ogrzewanie gazem i węglem będzie już nie tylko mniej ekologiczne, ale również bardziej nieopłacalne finansowo.
Poniżej przedstawiamy paliwa grzewcze, które w 2024 roku mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem świadomych właścicieli domów jednorodzinnych. Obejmują one różnego rodzaju opał wykorzystywany w nowoczesnych i tradycyjnych kotłach. Poszczególne z nich różnią się charakterystyką, dlatego warto się im nieco bliżej przyjrzeć.
Pod względem dbałości o środowisko naturalne to jeden z liderów. Biomasa powstaje jako produkt uboczny pozostały po obróbce materiałów drewnianych. Wióry, trociny i kora różnych gatunków drzew są zbierane, a następnie poddaje się je działaniu prasy. W ten sposób powstają wałki biomasy, które są w stu procentach naturalne. Jednocześnie charakteryzują się wysoką wartością opałową nawet na poziomie 20 MJ/kg.
Lata mijają, a brykiet opałowy wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Sprzedawany jest zarówno w postaci kostek, jak i rozdrobnionego pelletu. Opał ten powstaje ze sprasowanych trocin. Przy jego produkcji nie wykorzystuje się klejów, ani innych syntetyków. Dzięki temu jako opał brykiet i pellet jest ekologiczny. Ponadto gwarantuje dobrą wartość opałową na poziomie około 18 MJ/kg.
Oczywiście wysokie miejsce na liście popularnych paliw grzewczych 2024 roku powinno zajmować drewno. Jego wartość opałowa zależy od gatunku. Im drewno lepszego gatunku i mniej zawilgocone, tym lepiej. To ekologiczny wybór do kominków i kotłów, w których można grzać drewnem.
Ciekawym wyborem powinien być również olej opałowy o obniżonej zawartości siarki. Jest to związane z tym, że jako paliwo grzewcze jest on bardzo wydajny i efektywnie się spala. W przypadku systemów grzewczych na olej opałowy niezbędne jest jednak przygotowanie dedykowanego pomieszczenia do przechowywania paliwa, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Wśród ekologicznych wyborów w systemach grzewczych coraz więcej osób stawia na odnawialne źródła energii i wykorzystujące je pompy ciepła. Wówczas rolę paliwa pełni energia zgromadzona w otoczeniu. Wydaje się, że wiele lat musi minąć, aby testowany wodór również mógł być klasyfikowany jako nowoczesne i powszechnie stosowane paliwo. Zobaczymy, co przyniosą najbliższe lata w ogrzewnictwie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl