Zapotrzebowanie energetyczne domu - jak obliczyć?

Trafne określenie zapotrzebowania energetycznego domu pozwala na przygotowanie estymacji kosztów eksploatacyjnych.

Jest także niezwykle istotne z punktu widzenia dostawcy energii elektrycznej, który założy sobie określoną skalę przesyłu w swoich wyliczeniach. Warto zastanowić się nad tym, jak obliczyć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną oraz na ciepło.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne twojego domu?

Obliczenie średniego zapotrzebowania na energię elektryczną w danym domu jest niezwykle istotne. Pozwala to inwestorowi m.in. na podjęcie właściwej decyzji w zakresie instalacji paneli fotowoltaicznych i ich mocy. Przydaje się również w przypadku korzystania z energii pobieranej od dostawcy. Dzięki dobrym wyliczeniu można wskazać na realne koszty eksploatacyjne domu w zakresie miesiąca, czy też roku na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Z jednej strony pomoże to właścicielowi w przygotowaniu się na określone wydatki, a z drugiej strony dostawca będzie wiedział, czy jego infrastruktura i możliwości będą wystarczające. Do tego typu obliczeń można wykorzystać kalkulator kosztów ogrzewania. Tego typu modele obliczeniowe bez trudu znajdziesz w internecie.

Zapotrzebowanie energetyczne pracy zależy m.in. od liczby domowników, metrażu budynku, ilości urządzeń elektrycznych oraz skali ich eksploatacji. Te wszystkie czynniki przekładają się następnie na określone kwoty. Informacje dot. urządzeń elektrycznych można pozyskać m.in. z dołączonych do nich tabliczek znamionowych. Następnie zebrane dane podstawia się pod kalkulator i otrzymany wynik w kWh może być bliski realnemu zużyciu prądu. Jeżeli to kolejny rok użytkowania budynku, to warto posiłkować się danymi historycznymi. Zastanawiasz się, jak obliczyć kWh bez kalkulatora? Wystarczy moc urządzenia, podaną w kW, pomnożyć przez średni czas dziennej eksploatacji urządzenia i przez 365. W ten sposób otrzymasz zapotrzebowanie pojedynczego urządzenia na prąd w skali roku.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło?

Z punktu widzenia inwestora istotne jest również obliczenie wartości zapotrzebowania energetycznego dla domów jednorodzinnych. Mając te dane, można obliczyć zapotrzebowana, ile energii elektrycznej będzie niezbędnych do jego wytworzenia, aby zapewnić domownikom komfort cieplny, a także oszczędności. Tu również warto posiłkować się gotowymi wzorami matematycznymi. Kluczowe są takie dane jak moc urządzenia grzewczego, metraż pomieszczeń, średnia temperatura na zewnątrz, rodzaj izolacji, średnia temperatura wewnątrz gwarantująca komfort cieplny domownikom i analiza strat ciepła. W obliczeniach pomocny może być audyt energetyczny, jednak nie jest on niezbędny.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja: (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.