Wpływ ogrzewania na zdrowie

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak ogrzewanie ma wpływ na nasze zdrowie. Właśnie dlatego warto odpowiedzialnie wybierać system grzewczy, a następnie umiejętnie go eksploatować i regularnie serwisować. Sprawdź, jak ogrzewanie wpływa na zdrowie domowników oraz dowiedz się, jak zadbać o pożądaną jakość powietrza w pomieszczeniach zarówno w sezonie grzewczym, jak i zaraz po jego zakończeniu. 

Wysuszone powietrze i jego wpływ na zdrowie domowników

Jest kilka powodów, dla których ogrzewanie może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Przede wszystkim powietrze, którym oddychamy, jest wysuszane. Przekłada się to na zwiększone trudności w oddychaniu czy też poczucie suchości w jamie ustnej. Właśnie dlatego należy kontrolować poziom wilgotności powietrza i utrzymywać go na właściwym poziomie. Pomoże w tym dobrze dobrany system ogrzewania oraz prawidłowo działająca i wydajna instalacja wentylacyjna. Jeżeli jest to konieczne, to rekomenduje się zakup nawilżacza powietrza i jego użytkowanie w sezonie grzewczym. 

Kurz osadzający się na grzejnikach

Kolejnym zagrożeniem jest kurz osadzający się na grzejnikach ściennych. Z doświadczenia wiemy, że niestety wiele osób bagatelizuje kwestie ich regularnego sprzątania. W konsekwencji znajdują się na nich kurz oraz inne zabrudzenia, które następnie przedostają się do powietrza, którym oddychamy. W ten sposób znacznie pogarsza się jego jakość oraz zwiększa się ryzyko występowania chorób układu oddechowego czy też nasilenia się objawów w przypadku alergików. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić grzejniki z kurzu i kontrolować ich stan. Przełoży się to na czystsze powietrze. 

Wybierz dobry system grzewczy

Każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. Nie zawsze jesteśmy w stanie go zmienić (zwłaszcza w mieszkaniach). Jeżeli jednak jesteśmy na etapie budowy domu, to warto zadbać o bezpieczniejsze dla zdrowia rozwiązania. Tu dobrze sprawdzają się przede wszystkim źródła ciepła, które generują mniejszą ilość zanieczyszczeń (np. pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, piece gazowe kondensacyjne). Ponadto ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne) wydaje się być lepszą opcją od tradycyjnych grzejników. Nie tylko poprawia efektywność systemu ogrzewania, ale również eliminuje problem kurzu osadzającego się na grzejnikach. 

Regularne wietrzenie jest ważne

Według danych statystycznych Polacy rzadko wietrzą swoje mieszkania lub robią to nieprawidłowo. To błąd. Aby zadbać o dobrą jakość powietrza w sezonie grzewczym, warto trzy razy dziennie wietrzyć pomieszczenia. Odradza się długotrwałe otwieranie okien, ponieważ wychładza to ściany, które akumulują energię cieplną. Zdecydowanie lepiej postawić na intensywną wentylację i otwieranie okien np. na 10 minut w okresie zimowym. Dzięki temu zadbasz o poprawę jakości powietrza w domu, co korzystnie przełoży się na zdrowie domowników. Odpowiednio eksploatowane i dobrane ogrzewanie jest zdrowe. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl