Teoretyczne podstawy ogrzewania: Zasady, mechanizmy i zastosowania

Czym właściwie jest ogrzewanie domu i jakie mechanizmy nim żądzą? Z pewnością wiele osób zadaje sobie podobne pytanie, chcąc jeszcze lepiej zrozumieć cały proces technologiczny, dzięki któremu w domu jest ciepło i przyjemnie. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie podstawy teoretyczne dotyczące ogrzewania. Dowiedz się, czym ono jest i jakie mechanizmy nim rządzą. 

Czym jest ogrzewanie? Podstawowe prawa

Czym właściwie jest ogrzewanie? To proces, którego celem jest wygenerowanie energii cieplnej, która następnie ogrzewa powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu. Wszystko po to, aby zadbać o komfort cieplny domowników, ich zdrowie, a także bezpieczeństwo budynku.

W ramach ogrzewania wyróżnia się kilka podstawowych zasad:

  • prawo akumulowania energii – wskazuje na to, że energia jest przekształcana z jednej formy w inną;
  • pierwsza zasada termodynamiki – zmiana energii w układzie równa się sumie dostarczonego ciepła oraz wykonanej pracy;
  • druga zasada dynamiki – ciepło przepływa do obszaru o niższej temperaturze.

Mechanizmy przekazywania ciepła w systemie grzewczym 

Standardowo w systemach grzewczych stosuje się kilka mechanizmów przenoszenia ciepła. Od ich wydajności zależy to, jak działa cały układ i jakie są koszty jego eksploatacji. Do standardowych rozwiązań należą:

  • konwekcja – ogrzane powietrze unosi się do góry, a chłodne spada na dół;
  • kondukcja – ciepło jest przenoszone przez materiał na skutek różnicy temperatur (charakterystyczne dla grzejników);
  • promieniowanie – energia cieplna przenoszona jest przez fale elektromagnetyczne. 

Podstawowe zastosowania ogrzewania w naszym życiu 

Systemy grzewcze stosuje się w wielu obszarach. Oczywiście najbardziej znane są te w naszych domach i mieszkaniach. To centralne ogrzewanie. System może być połączony z instalacją ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu ciepło dostarczane jest do pomieszczeń oraz wykorzystywane do podgrzewania wody.  Alternatywą jest system ogrzewania punktowego w postaci kominków, piecyków gazowych czy grzejników elektrycznych, które ogrzewają przestrzeń obok siebie. Kominki i piecyki można podłączać też do ogrzewania centralnego.  Systemy grzewcze stosuje się również w obiektach przemysłowych, budynkach administracji publicznej czy też w procesach produkcyjnych, gdzie niezbędne jest podgrzanie surowca do pożądanej temperatury przed jego dalszą obróbką. Ważne jest to, aby za każdym razem system był dopasowany do danego zastosowania i użytkowany z zastosowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl