Rodzaje i podział grzejników

Skuteczny system ogrzewania domu to coś, o co powinien zadbać każdy inwestor lub właściciel. Wszystko dlatego, że wydajny system zadba nie tylko o komfort cieplny domowników, ale także o niższe koszty eksploatacyjne budynku. Trendem posiadającym uzasadnienie w budżecie są technologie, które nie tylko ogrzewają, ale przy tym dbają o ekologię i ochronę środowiska. Sprawdźmy, czym najlepiej opłaca się ogrzewać dom jednorodzinny?

 

Wydajna pompa ciepła

Jedną z popularnych inwestycji jest pompa ciepła. Na rynku dostępne są różne rodzaje, które można dopasować bezpośrednio do swoich potrzeb i specyfiki budynku. Jeżeli moc urządzenia będzie dobrana do kubatury budynku, to system grzewczy będzie działał bez zarzutu. Dedykowane modele posiadają również funkcję ogrzewania ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu pokryją szerszy zakres potrzeb konsumentów. Pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, do którego działania niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. W domach energooszczędnych można ona pochodzić z systemu fotowoltaicznego. Atutem pomp ciepła jest to, że nie zajmują dużo miejsca oraz nie wymagają codziennej obsługi. To urządzenia, które odpowiednio zaprogramowane działają we własnym zakresie. Nie musisz mieć dedykowanego miejsca na opał, a kotłownia będzie niewielkich rozmiarów. System ten z powodzeniem można podłączyć do tradycyjnych grzejników, jak i do ogrzewania podłogowego.


Klasyczne piece

Alternatywą są klasyczne piece. Ze względu na ekologię stawia się obecnie na gaz, jednak zawirowania na rynku energetycznym powodują coraz więcej znaków zapytania. Przez lata stosowano kotły na paliwo stałe, w tym m.in.: drewno, węgiel, ekogroszek, czy pellet. To rozwiązania, które wychodzą z użytku, a w wielu obszarach są już zabronione. Wszystko dlatego, że tego typu instalacja centralnego ciepła podczas spalania generuje sporo zanieczyszczeń. Każde gospodarstwo domowe powinno zadbać o ich ograniczenie.

Czy można ogrzać dom klimatyzacją?

Co ciekawe dom można ogrzewać również klimatyzacją. Zazwyczaj pełni ona rolę pomocniczą, jednak w okresie chłodniejszych wiosennych i jesiennych wieczorów może okazać się nieocenionym wsparciem. Nowoczesne modele mają mniejsze zużycie prądu, co przekłada się także na niższe rachunki. Ostatecznie inwestycja powinna być podejmowana zgodnie z potrzebami klientów. Przed instalacją systemu grzewczego, należy sprawdzić jego parametry, wady i zalety. Pod względem wydatków kluczowe są dwa czynniki. Pierwszy z nich to inwestycja początkowa, a drugi to koszt ogrzewania budynku daną technologią. Sprawdź to, zanim podejmiesz finalną decyzję. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt ze specjalistą.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl